Že na Slovensku máme vo viacerých smeroch problémy, to vie asi každý. Taktiež je známe, že efektivita verejnej správy na Slovensku pokrivkáva. No mnohých môže nemilo prekvapiť rebríček OECD (Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj), v ktorom sme z hľadiska efektivity verejnej správy dopadli veľmi zle. Rebríček je súčasťou správy OECD s názvom Economic Survey of the Slovak Republic 2017.
OECD združuje 35 krajín, v rebríčku sa šesť z nich nenachádza – Austrália, Čile, Kanada, Lotyšsko, Mexiko a Nový Zéland. Ostatných 29 krajín bolo ohodnotených na stupnici od 0 do 6, pričom 6 je najlepší možný výsledok. Okrem Slovenska sú v ňom aj zvyšné štáty V4 - Česko, Maďarsko a Poľsko.
Pri tvorbe rebríčku jeho autori vychádzali z dát z rokov 2013 a 2014, preto v ňom nie sú zohľadnené prípadné pozitívne kroky, ktoré sa odvtedy na Slovensku urobili. Ako príklad sa v správe spomína program ESO, reforma miestnej správy z dielne rezortu vnútra, ktorý je v súčasnosti v štvrtej fáze.
V správe sú aj odporúčania, ktoré by Slovensku v snahe zvýšiť efektivitu verejnej správy mali pomôcť. Ide napríklad o lepšie riadenie ľudských zdrojov, modernizáciu verejnej správy či posilnenie koordinácie a spolupráce vo vláde.
Za nevyhnutné autori analýzy označili znižovanie miery korupcie. „Takmer beztrestnosť a často nízke sankcie pre tých, ktorí sú vinní z týchto praktík, spôsobené slabým súdnym systémom, podporujú pretrvávanie korupčných praktík.“