Hodnota digitálnej meny Bitcoin prekročila hranicu štyri tisícky dolárov a vystúpila až na 4225,40 dolára, čo je v prepočte asi 3581 eur. K rastu kurzu teraz prispieva najmä vysoký dopyt z Japonska.
S odvolaním sa na server CoinDesk, ktorý sa zameriava na spravodajstvo o digitálnych menách, to uviedla televízia CNBC. Od začiatku roka hodnota Bitcoinu stúpla už na štvornásobok a od začiatku augusta zhruba o 40 percent. Hodnota Bitcoinov v obehu sa teraz pohybuje okolo 64 miliárd dolárov (viac ako 54 miliárd eur).
Vývoj ceny Bitcoinu za posledný mesiac
Záujem o Bitcoin vzrástol za posledný týždeň, kedy stúpli aj ceny zlata, zatiaľ čo kurzy akcií a dlhopisov klesali. Investori sa uchýlili prevažne k bezpečným investíciám a k alternatívnym aktívam kvôli nervozite okolo Severnej Kórey. Tá hrozí Spojeným štátom, že zaútočí na ich tichomorský ostrov Guam.
Okrem geopolitického napätia Bitcoinu pomáha aj to, že sa investori k tejto mene vrátili po jej rozdelení z 1. augusta. Keď Bitcoin úspešne prečkal svoje rozdelenie na Bitcoin a Bitcoin cash, zvýšil sa záujem o Bitcoin obzvlášť medzi inštitucionálnymi investormi, upozorňujú analytici.
Hodnota oddelenej meny Bitcoin cash naopak zaostáva. Podľa organizácie CoinMarketCap sa takmer nemení a pohybuje sa okolo 323 dolárov. Ďalšia z väčších digitálnych mien ethereum naopak vzrástla na 315 dolárov.
Americká investičná banka Goldman Sachs ale tento týždeň varovala, že budúcnosť Bitcoinu je stále neistá. Mena by sa mohla znovu rozdeliť tento rok v novembri, kedy bude realizovaná druhá fáza veľkej aktualizácie.
Niektorí odborníci poznamenávajú, že vzhľadom k prudkému rastu kurzu tejto kryptomeny by nebolo prekvapením, keby zažila výrazný pokles.
Bitcoin vznikol v roku 2009 ako alternatíva oficiálnych mien a počas rokov sa presadil ako popredné kybernetická mena sveta. Vytvára ju sieť počítačov so špecializovaným softvérom naprogramovaným tak, aby uvoľňoval nové virtuálne mince stabilným a postupne sa spomaľujúcim tempom. Je navrhnutý tak, aby ho nikto nemohol akokoľvek ovplyvňovať, teda ani vlády alebo centrálnej banky.