Európske finančné inštitúty sú vo všeobecnosti lepšie pripravené na potenciálnu hospodársku a finančnú krízu ako pred niekoľkými rokmi. Všetky veľké európske banky prešli záťažovými testami.
Záťažové testy zrealizovali Európsky orgán pre bankovníctvo (European Banking Authority, EBA) a Jednotný mechanizmus dohľadu (Single Supervisory Mechanism, SSM).
V rámci testov sa zisťovalo, ako výrazne by klesol vlastný kapitál bánk v prípade 3-ročného poklesu ekonomiky, nárastu nezamestnanosti a prepadu cien nehnuteľností. Výsledky boli v piatok zverejnené v Londýne.
EBA uviedol, že všetkých 48 bánk z 15 európskych štátov, ktoré sa podrobili testu, ním prešlo, keďže v prípade najnegatívnejšieho scenára by ich základný ukazovateľ kapitálovej primeranosti Core Tier 1 zostal nad úrovňou 5,5 percenta.
Britské banky na chvoste
Najhoršie skončila britská banka Barclays so 6,37 percenta, ďalší britský finančný inštitút Lloyds taktiež zaznamenal so 6,8 percenta relatívne slabší výsledok.
Prekvapil výsledok najväčšej európskej banky Deutsche Bank s 8,14 percenta. Väčšina expertov očakávala horší výsledok. Commerzbank by v prípade realizácie krízového scenára mala na konci roka 2020 kapitálový vankúš na úrovni 9,93 percenta.
Nepotvrdili sa ani obavy týkajúce sa zdravia talianskych bánk. Základný ukazovateľ kapitálovej primeranosti najväčšej talianskej banky Unicredit by v prípade krízového scenára klesol na 9,34 percenta, ukazovateľ UBI Banca na 7,42 percenta, najhoršie spomedzi talianskych finančných inštitútov skončila Banco BPM so 6,67 percenta.
Čo všetko sa posudzuje
Test EBA ukázal, že banky v Európe sú teraz "odolnejšie voči šokom", uviedla ECB.
Testy hodnotia schopnosť bánk odolať teoretickým šokom na trhoch ako nekontrolovanému brexitu, výpredaju vládnych dlhopisov a majetku, alebo zvýšenej politickej neistote na pozadí klesajúceho ekonomického rastu.
Podľa výsledkov potom bankový dohľad určí, koľko kapitálu by mali banky držať alebo aký rizikový majetok by mali predať, aby zmiernili potrebu dodatočného kapitálu.