V roku 2019 môžeme byť svedkami neudržateľného nárastu verejného dlhu, populistickej revolty, rastu úrokových sadzieb, zníženia likvidity, utesňovania menovej politiky, či postupného otvorenia európskej diskusie o tom, ako postupovať v prípade novej krízy.
Nákaza plynúca z Talianska môže ochromiť európske banky, ako aj celú EÚ, ktorá sa kvôli tomu môže dostať do recesie. ECB v reakcii môže spustiť program TLTRO (cielené dlhodobé refinančné operácie) s cieľom predísť veľkým škodám, avšak ani to nemusí stačiť. Nákaza sa môže rozšíriť do Francúzska a politici si uvedomia, že EÚ stojí nad priepasťou.
Nemecko a zvyšok jadra Európy odmietajú rozdelenie EÚ a preto nebudú mať inú možnosť ako sa vrátiť späť k výkupu dlhopisov. Hospodárska a menová únia rozšíri mandát ECB na krytie dlhu nad zadlženie nad 50 percent HDP tlačou peňazí, či výkupom dlhopisov. Zvyšok bude garantovať emisiou eurodlhopisov. EÚ zároveň zruší kontroverzné ciele Paktu rastu a stability. Nové fiškálne pravidlá umožnia deficit do troch percent HDP preniesť na ostatné krajiny eurozóny. Dlh nad týmto prahom bude pod priamou kontrolou Európskej komisie.Reuters
Celý zisk bude rozdelený medzi národné centrálne banky eurozóny.
Európska centrálna banka (ECB) v minulom roku zvýšila zisk o 23,4 percenta na 1,58 miliardy eur. K rastu prispeli najmä výnosy z dlhopisov v držbe centrálnej banky v rámci jej stimulačného programu, vyplýva z jej dnešného vyhlásenia. Celý zisk bude rozdelený medzi národné centrálne banky eurozóny.
Čistý výnos z úrokov vzrástol o 25,7 percenta na 2,28 miliardy eur. Z toho úrokový výnos z devízových rezerv sa zvýšil o viac ako 61 percent a výnos z programu nákupu aktív o takmer 43 percent, a to vďaka pokračovaniu nákupov cenných papierov.
Náklady na zamestnancov banky sa vlani znížili na 515 miliónov eur z predvlaňajších 535 miliónov eur, najmä kvôli jednorazovým nákladom súvisiacim so skončením pracovného pomeru zamestnancov zaúčtovaným v roku 2017.
Ostatné administratívne náklady stúpli na 599 miliónov z 539 miliónov eur, predovšetkým kvôli nákladom súvisiacim s činnosťou dohľadu činností ECB.
Celková výška súvahy ECB sa zvýšila o osem percent na 447 miliárd eur. Nárast spôsobil hlavne nákup cenných papierov v rámci programu nákupov aktív.
ECB je centrálnou bankou 19 krajín Európskej únie, ktoré prijali euro. Jej hlavnou úlohou je udržiavať cenovú stabilitu v eurozóne a udržať tak kúpnu silu jednotnej európskej meny.