Ázijské akcie začali nový týždeň najväčšími prepadmi za niekoľko mesiacov. Po otvorení trhov klesajú aj akcie v Európe a prepad sa dnes zrejme nevyhne ani akciám v Spojených štátoch.
Môže za to eskalácia obchodného sporu medzi Čínou a Spojenými štátmi, ktorá poslala nadol čínsky jüan najnižšie za viac ako desaťročie a prinútila investorov obrátiť svoj záujem k bezpečným investíciám, ako japonský jen, štátne dlhopisy a zlato, píše agentúra Reuters.
Jüan prelomil hranicu
Trhy minulý týždeň vystrašilo oznámenie amerického prezidenta Donalda Trumpa, že zavedie clo desať percent na čínsky tovar, ktorého ročná hodnota dovozu činí 300 miliárd USD. Trump tak ukončil mesiac trvajúce obchodné prímerie. Čína v piatok upozornila, že sa bude brániť.
Dnes čínsky jüan prelomil psychologicky a politicky citlivú hranicu sedem jüanov za dolár. Podľa analytikov to otvára nový front v obchodnom vojnovom stave, a tou je menová vojna.
Japonský index Nikkei sa dnes prepadol o 1,7 percenta na najnižšiu hodnotu od začiatku júna. Pokles bol najvyšší od marca a prinútil japonských predstaviteľov, aby zvolali mimoriadne zasadnutia, na ktorom sa bude rokovať o nestabilite na trhu.
Austrálske akcie klesli o takmer dve percentá a zaznamenali najvyšší denný prepad od vlaňajšieho decembra. Spôsobili to hlavne ťažobné spoločnosti.
Juhokórejský index Kospi potom stratil viac ako dve percentá a skončil najnižšie od júna 2016. Hlavný čínsky index sa znížil o jedno percento a index hongkonskej burzy sa prepadol najnižšie za sedem mesiacov.
Panika v Európe
Širší index MSCI ázijsko-pacifických akcií bez Japonska oslabil o 2,5 percenta. Percentuálny pokles indexu bol najvyšší od začiatku októbra a index sa dostal najnižšie od januára.
Panika zasiahla aj európske trhy. Paneurópsky index STOXX 600 po začatí obchodovania oslabil o jedno percento, keď sa v piatok prepadol o 2,5 percenta. Jedno percento po začiatku obchodovania strácal tiež hlavný index londýnskych akcií.
Prepad sa dnes pravdepodobne nevyhne ani akciám v Spojených štátoch. Termínované kontrakty klesajú o viac ako jedno percento a signalizujú tak, že americké hlavné indexy dnes takisto oslabia.