Rusko zvýšilo svoje zlaté rezervy v tomto roku o vyše 100 ton a približne v rovnakom objeme ich zvýšila aj Čína. Poukazuje to na úsilie obidvoch krajín diverzifikovať v období silnejúcich sporov s USA svoje rezervy s cieľom zredukovať aktíva v dolároch.
Podľa údajov ruskej centrálnej banky kúpilo Rusko od začiatku tohto roka 106 ton zlata a objem jeho zlatých rezerv sa zvýšil na vyše 2200 ton, uviedla agentúra Bloomberg.
Čo sa týka hodnoty ruských zlatých rezerv, tá vďaka rastu ceny zlata vzrástla za posledný rok o 42 percent na súčasných 109,5 miliardy amerických dolárov (99,25 miliardy eur). Na celkových rezervách Ruska tak tvorí zlato takmer 21 percent, najväčší podiel od roku 2000.
Podobne ako Rusko aj Čína svoje zlaté rezervy zvyšuje. Od začiatku roka ich zvýšila takmer o 100 ton na 2141 ton. V decembri minulého roka dosahovali zlaté rezervy Číny podľa čínskej centrálnej banky 2042 ton.
Rusko a Čína sa tak približujú v oblasti zlatých rezerv k úrovni Talianska a Francúzska, ktoré z tohto pohľadu zaujímajú tretie a štvrté miesto vo svete. Taliansko má v rezervách takmer 2452 ton zlata a Francúzsko približne 2436 ton.
Najväčšími držiteľmi zlatých rezerv na svete sú USA a Nemecko, ktoré na začiatku tohto roka mali v rezervách 8133, respektíve 3381 ton žltého kovu.
Navyše, nákupy realizujú aj ďalšie krajiny ako Poľsko či Kazachstan. Svetová rada pre zlato odhaduje, že centrálne banky vo svete nakúpili v prvého polroku tohto roka celkovo 374 ton zlata.
Od začiatku roka sa cena zlata zvýšila takmer o pätinu. Prispieva k tomu zvýšený záujem zo strany centrálnych bánk, ako aj neistota vzhľadom na vývoj ekonomiky spôsobená eskalujúcim obchodným konfliktom medzi Spojenými štátmi a Čínou.
Začiatkom septembra dosiahla cena zlata približne 1555 dolárov za trójsku uncu (31,1 g), čo bola najvyššia hodnota od roku 2013.
Investičné banky pritom očakávajú, že v raste bude cena zlata pokračovať aj naďalej.