Alarmujúce signály z amerického priemyslu, kde je nálada najhoršia od finančnej krízy spred 10 rokov, znepokojili investorov.
Kľúčový americký index Dow Jones Industrial Average v stredu dočasne padol pod psychologicky dôležitú hranicu 26-tisíc bodov.
Obchodovanie uzavrel so stratou 1,86 percenta na 26 078,62 bodu. Ešte počas utorkového obchodovania sa Dow Jones dostal nad 27-tisíc bodov.
Širší index S&P 500 v utorok klesol o 1,79 percenta a uzavrel na 2887,61 bodu a technologický Nasdaq Composite o 1,56 percenta na 7785,25 bodu.
Výpredaj spustila v utorok správa inštitútu ISM o vývoji aktivity v americkom výrobnom sektore. Index nákupných manažérov inštitútu ISM pre výrobný sektor USA klesol v septembri na 47,8 bodu zo 49,1 bodu v auguste, čo bolo najmenej od júna 2009. Ekonómovia počítali s miernym nárastom indexu.
"Zdá sa, že dôsledky pokračujúceho obchodného sporu medzi USA a Čínou sa začínajú prejavovať v reálnej ekonomike," uviedol analytik brokerskej firmy IG Christian Henke.
"Nálada je krehká," dodal jeho kolega Craig Erlam zo spoločnosti Oanda.
Nečakane slabé čísla o predaji v treťom kvartáli mali negatívny vplyv na akcie automobiliek. Akcie General Motors padli o štyri percentá, Fordu o 3,3 percenta a Fiat Chrysler o 1,9 percenta.
Výrazne oslabili aj akcie aerolínií. Dôvodom bolo, že Delta Air Lines zvýšila odhad nákladov pre tretí kvartál. Akcie Delty klesli o 4,7 percenta, United Airlines takisto o 4,7 percenta a American Airlines o 5,3 percenta.