sporenie, peniaze, mešecDreamstime
StoryEditor

Koľko si dokážu Slováci ušetriť: Veľký prieskum ukázal prekvapujúce zistenie

29.01.2022, 08:41
Autor:
TASRTASR
Počet ľudí s úsporami oproti minulému roku klesol.

Úspory na nečakané výdavky alebo pre prípad zhoršenia vlastnej ekonomickej situácie má 63 percent slovenských domácností. Ešte pred rokom malo nasporené 69 percent domácností, na druhej strane, viac domácností vykazuje vyššie úspory než v minulosti.

Nárast možno pozorovať pri úsporách do výšky ročného príjmu domácností. V roku 2020 takéto úspory malo 15 percent a o rok neskôr 17 percent domácností. Vyplýva to z prieskumu, ktorý nechala vypracovať spoločnosť KRUK Česká a Slovenská republika.

Prieskum tiež ukazuje, že každá siedma domácnosť si s úsporami vystačí na dlhšie než jeden rok, z toho viac ako 5 percent dokonca na dlhšie obdobie než tri roky. Oproti predchádzajúcemu roku sa zmenšil rozdiel medzi ženami a mužmi.

Zatiaľ čo v prieskume z roku 2020 uvádzalo úspory 71 percent mužov a 66 percent žien, vlani bol podiel mužov a žien s úsporami rovnaký - 63 percent. Muži a ženy uvádzajú veľmi podobnú výšku úspor v porovnaní so svojím príjmom.

Podľa generálnej riaditeľky spoločnosti Jaroslavy Palendalovej sa ukazuje, že rodiny s menšími úsporami nemali v minulom roku toľko príležitostí na odkladanie peňazí.

Situácia domácností s najväčšími úsporami sa výrazne zlepšila. Oproti predchádzajúcemu roku sa výrazne zvýšil počet ľudí bez úspor vo vekovej kategórii 45 až 55 rokov.

"Ľudia bez úspor alebo s úsporami do výšky mesačného príjmu by mali čo najrýchlejšie obmedziť náklady a začať premýšľať, ako zohnať ďalší zdroj príjmu alebo ako rozložiť záväzky na dlhšie časové obdobie. V tomto roku možno z dôvodu rekordnej inflácie s istotou počítať s ďalším zdražovaním potravín a blíži sa vyúčtovanie energií, ktoré pre mnohé domácnosti bude veľkým výdavkom. Keď sa už ľudia ocitnú v situácii, že nezvládajú splácať svoje záväzky, základom je vždy komunikácia s veriteľom a realistický pohľad na vlastné finančné možnosti," konštatovala Palendalová.

Najčastejšie si sporia osoby s vyšším vzdelaním, ktoré spravidla majú aj najvyššie úspory v pomere k svojmu mesačnému príjmu. Nasporené majú častejšie ľudia žijúci v manželskom alebo partnerskom zväzku a bezdetné domácnosti.

"Rovnako ako v predchádzajúcom prieskume, aj teraz je prekvapivé, že najčastejšie si sporia študenti a až potom zamestnanci. Stále platí, že najviac si peniaze odkladajú pracovníci v odbore IT a zamestnanci v oblasti finančných a poisťovacích služieb," dodala Palendalová.

01 - Modified: 2022-09-06 14:02:50 - Feat.: - Title: Šetrenie nás netrápi. Slovenské domácnosti svoje financie plánujú iba krátkodobo 02 - Modified: 2022-08-26 12:34:29 - Feat.: - Title: Rast peňažnej zásoby v eurozóne sa v júli spomalil, úvery rezidentom eurozóny v júli stúpli o 5,8 percenta 03 - Modified: 2022-08-24 11:27:12 - Feat.: - Title: Nemecko pracuje na úspornom programe. Na železniciach uprednostní vlaky s uhlím 04 - Modified: 2022-08-18 13:47:10 - Feat.: - Title: České Ministerstvo financií pripravilo návrh možnej regulácie cien pohonných hmôt, marže sú vysoké 05 - Modified: 2022-08-12 09:54:07 - Feat.: - Title: Gröhling bude rokovať s Matovičovým rezortom. Chce riešiť peniaze pre školy z dôvodu zvýšených cien energií
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/financie-a-burzy, menuAlias = financie-a-burzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
10. september 2022 16:47