Akcie v Spojených štátoch zažili najväčší týždenný prepad od globálnej finančnej krízy v roku 2008.
Výpredaj akcií sa tento týždeň prehĺbil kvôli obavám, že rýchlo sa šíriaci ochorenie spôsobené novým typom koronavírusu môže spôsobiť recesiu.
Za celý týždeň index Dow Jones klesol o 12,4 percenta, Nasdaq o 10,5 percenta a S&P 500 o 11,5 percenta, napísala agentúra Reuters. Straty zaznamenali indexy aj za celý mesiac.
Dnes neskoro popoludní sa však akciám podarilo predchádzajúce straty zmierniť a Nasdaq dokonca straty zmazal v reakcii na vyhlásenie šéfa centrálnej banky USA (Fed) Jeroma Powella. Dow Jones tak dnes nakoniec oslabil o 357,28 bodu, teda 1,39 percenta, na 25.409,36 bodu. Širší index Standard & Poor 'sa znížil o 24,54 bodu, čiže 0,82 percenta, na 2954,22 bodu. Index technologického trhu Nasdaq potom nepatrne stúpol o 0,89 bodu na 8567,37 bodu.
Za celý február sa Dow Jones prepadol 10,07 percenta. S&P stratil 8,41 percenta a Nasdaq 6,38 percenta.
Investori sa zbavujú akcií
Svet sa pripravuje na možnú pandémiu. Investori sa preto zbavujú akcií a presúvajú svoj záujem k bezpečnejším amerických štátnym dlhopisom. Stále viac obchodníkov sa tiež domnieva, že centrálna banka USA (Fed) v marci zníži úrokové sadzby.
"Neistota, ktorá sa vznáša nad trhmi, sa zmierni len vtedy, ak sa objaví pocit, že to najhoršie je takmer za nami," uviedol stratég Prudential Financial Quincy Krosby. Dovtedy podľa neho nebudú investori ochotní riskovať.
Očakávaný pokles úrokov dnes spôsobil straty hlavne bankám a ďalším finančným spoločnostiam, ktoré sú citlivé na vývoj úrokov.
Vysoké straty zaznamenali tiež realitné firmy a výrobcovia spotrebného tovaru. Indexu Nasdaq pomohlo posilnenie technologických spoločností, ako Microsoft a Adobe. Niektorí investori využili podľa analytikov pokles ako príležitosť k nákupu lacnejších akcií. Zisky si nakoniec pripísali tiež komunikačné a energetické firmy.
Vyhlásenie šéfa Fedu
Indexy neskoro popoludní zmazali časť strát v reakcii na vyhlásenie šéfa Fedu Powella. Ten uviedol, že americká ekonomika zostáva v dobrom stave, aj keď koronavírus predstavuje riziko. Fed podľa neho vývoj pozorne sleduje a v prípade potreby bude konať, aby ekonomiku podporil, a využije na to všetky svoje nástroje.
Vyhlásenie Powella prispelo aj k poklesu dolára voči jenu na najnižšiu hodnotu za sedem týždňov. Japonský jen posilnil aj k euru, pretože šírenie ochorenia spôsobeného novým koronavírusom v USA zvýšilo záujem o jen ako bezpečnú investíciu. Za celý týždeň potom jen k doláru zaznamenal najvyšší rast od roku 2017.
Dolárový index, ktorý sleduje výkon doláru ku košu šiestich popredných svetových mien, sa znížil o 0,5 percenta na 98,05 bodu. Euro voči doláru posilnilo o 0,3 percenta na 1,1040 USD. Dolár k jenu klesol o 1,6 percenta na 107,76 JPY a euro voči jenu oslabilo o 1,4 percenta na 118,83 JPY.