Po týždni, v ktorom zaznamenali najvýraznejší pokles za posledné roky, sa ceny ropy v pondelok zotavili, pričom cena Brentu vzrástla zhruba o 3,5 percenta.
K obratu prispeli očakávania trhov, že Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) spolu s ďalšími producentmi na čele s Ruskom pristúpi k výraznejšiemu obmedzeniu ťažby, ako aj očakávania, že kľúčové centrálne banky v prípade potreby ekonomiky podporia.
Ďalšie zníženie
Informácie od zdrojov z OPEC z konca minulého týždňa naznačili, že ropné veľmoci by mohli na svojom zasadnutí vo Viedni oznámiť väčšie produkčné škrty, než na začiatku februára odporúčal Spoločný technický výbor zoskupenia OPEC+ (OPEC + ďalší producenti).
Ten navrhoval zníženie ťažby o ďalších 600-tisíc barelov denne. Ako zdroje uviedli, najväčší exportér ropy Saudská Arábia má záujem o redukciu ťažby v druhom štvrťroku až o jeden milión barelov denne. Zasadnutie sa uskutoční piateho a šiesteho marca.
"V prípade, že OPEC+ k očakávaným škrtom nepristúpi, povedie to podľa všetkého k ďalšiemu prudkému poklesu cien ropy," uviedli analytici Fitch Solutions.
Rast cien
Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v máji dosiahla do 7.17 h SEČ 51,45 amerického dolára (46,87 eura) za barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke to predstavuje rast o 1,78 dolára (3,58 percenta).
Cena americkej ľahkej ropy WTI s aprílovým kontraktom zaznamenala 46,17 dolára/barel. V porovnaní s piatkovou uzávierkou to znamená rast o 1,41 dolára (3,15 percenta).
V obidvoch prípadoch tak cena ropy dosiahla prvý rast po šiestich dňoch poklesu po sebe, keď trhy ovplyvňovali informácie o šírení nového koronavírusu do ďalších krajín sveta.
Akciové trhy zaznamenali najvýraznejší pokles od finančnej krízy v roku 2008, čo sa potom odrazilo aj na vývoji trhov s ropou.