Ceny ropy pokračujú vo výraznom poklese, pričom cena ropy Brent klesla nakrátko o viac než 12 percent a dostala sa pod 30 amerických dolárov za barel.
Ukazuje sa tak, že ani kroky americkej centrálnej banky a ďalších bánk z nedele nedokázali upokojiť investorov, ktorí sa obávajú dôsledkov šíriaceho sa nového koronavírusu na vývoj ekonomiky, a tým dopytu po rope.
Fed v nedeľu mimo plánovaného zasadnutia menového výboru s cieľom obmedziť dôsledky šírenia nového koronavírusu znížil úrokové sadzby už druhýkrát v priebehu necelých dvoch týždňov.
Kľúčový úrok klesol o 100 bázických bodov do pásma 0 percent až 0,25 percenta. Fed tiež spustil program kvantitatívneho uvoľňovania v hodnote 700 miliárd dolárov.
Na to reagovali mnohé ďalšie centrálne banky, ktoré rovnako pristúpili k uvoľneniu menovej politiky.
Trhy to však napriek tomu neupokojilo.
Navyše, nepriaznivo ich ovplyvnila informácia, že priemyselná produkcia v Číne klesla v januári a vo februári medziročne až o 13,5 percenta. To je najprudší pokles od januára 1990.
Cena severomorskej ropnej zmesi Brent zaznamenala okolo 14.30 h SEČ pokles o vyše 12 percent pod 30 dolárov za barel.
Výrazne klesla aj cena americkej ľahkej ropy WTI, ktorá klesla pod 29 dolárov/barel.
Neskôr sa ceny ropy z týchto hodnôt mierne zotavili a do 15.06 h SEČ dosiahla cena Brentu 30,15 dolára za barel, čo v porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou znamená pokles o 3,70 dolára (10,93 percenta).
Cena WTI zaznamenala 29,13 dolára/barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke to predstavuje pokles o 2,60 dolára (8,19 percenta).