Ceny ropy na začiatku týždňa pokračujú v poklese, severomorský Brent odpisuje okolo ôsmich percent a dostal sa pod 23 amerických dolárov za barel.
To je najnižšie od novembra 2002, ukazujú záznamy agentúry Reuters. Za výrazným poklesom cien sú dopady pandémie spôsobené šírením koronavírusom.
V dôsledku pandémie klesá dopyt nielen po rope, ale aj po niektorých ďalších komoditách. Naopak ťažba zostáva vysoká, na trhu je preto čoraz viac ropy, ktorú teraz nikto nepotrebuje.
Okolo 10:30 SELČ vykazovala cena severomorskej ropy Brent pokles o 8,2 percenta na 22,89 dolára za barel.
Americká ľahká ropa West Texas Intermediate (WTI) potom strácala 5,3 percenta na 20,38 dolára za barel. Ráno sa prepadla pod 20 dolárov a pohybuje sa blízko 18-ročného minima.
Ceny ropy za posledný mesiac klesli o viac ako polovicu. Klesať začali, keď sa Saudskej Arábii nepodarilo presvedčiť Rusko, aby podporilo spoločnú dohodu s Organizáciou krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) o koordinovanom znížení ťažby. Obe krajiny potom oznámili, že každá svoju ťažbu zvýši.
Rast ťažby prišiel vo chvíli, keď rafinérie po celom svete spracovávajú menej ropy a kedy klesol dopyt po pohonných hmotách, pretože letecké spoločnosti odstavili veľkú časť svojej flotily.
Na cestách je aj menej áut, pretože mnoho krajín v rámci boja proti šíreniu choroby COVID-19 obmedzilo cestovanie.
Podľa analytikov, ktorých oslovilo BBC, je preto kolaps dopytu kvôli nariadením súvisiacich s bojom proti šíreniu koronavírusu teraz hlavným dôvodom prepadu cien.