Reuters
StoryEditor

Ďalšia rana pre Lufhansu. Prvýkrát ju vyradia z hlavného indexu nemeckých akcií

04.06.2020, 23:16
Autor:
ČTKČTK
Nemecká letecká spoločnosť v indexe figuruje od jeho založenia v roku 1988.

Najväčšie európske aerolinky Lufthansa, na ktoré tvrdo dopadla pandémia spôsobená koronavírusom, budú vyradené z prestížneho bluechipového indexu DAX, ktorý sleduje 30 popredných nemeckých podnikov.

Oznámila to dnes spoločnosť Deutsche Börse, ktorá prevádzkuje akciovú burzu vo Frankfurte nad Mohanom, po pravidelnej revízii svojich akciových ukazovateľov.

Lufthansu v indexe DAX vystrieda realitná spoločnosť Deutsche Wohnen.

Nemecká letecká spoločnosť v indexe figuruje od jeho založenia v roku 1988. Zmena, ktorú oznámila Deutsche Börse, vojde do platnosti 22. júna.

Nemecká vláda sa dohodla s Európskou úniou na záchrannom balíčku pre Lufthansu vo výške deviatich miliárd eur.

Nemecká vláda by za to mala vo firme získať 20-percentný podiel a dve miesta v dozornej rade. V prípade pokusu o prevzatie spoločnosti by sa podiel mohol zvýšiť až na 25 percent.

Akcie Lufthansy od začiatku roka klesli o 38 percent, trhová kapitalizácia leteckej spoločnosti teraz činí zhruba 4,9 miliardy eur. Z hľadiska trhovej hodnoty spoločnosti sa tak Lufthansa medzi nemeckými podnikmi ocitla na 60. priečke.

V prvom štvrťroku vykázala letecká spoločnosť kvôli koronakríze čistú stratu 2,1 miliardy eur. Napriek očakávanej štátnej pomoci plánuje rozsiahlu reštrukturalizáciu.

22. máj 2022 02:34