Podľa údajov od súčasných výrobcov sa už v polovici 20. rokov tohto storočia očakáva nedostatok vyťažiteľného lítia.
Historicky v zásade každý nedostatok suroviny pri vysokom dopyte viedol k nárastu ceny suroviny. Preto môže v budúcnosti dôjsť ku krátkodobému tlaku na zvýšenie cien lítia.
Silná česká pozícia v segmente
Na základe údajov od výrobcov sme v analytickom tíme CapitalPanda identifikovali niekoľko spoločností, ktorých podnikanie s touto surovinou významne súvisí a má investičný potenciál.
Najnovšie na zoznam pribudli spoločnosti European Metal Holdings a ČEZ, ktoré uzavreli zmluvu o ťažbe lítia v českom Cínovci. EMH je spoločnosť zameraná na prieskum a využívanie nerastných surovín, ktorá sa štandardne prieskumom ložísk cínu a ďalších základných kovov.
Zapojenie do projektu ťažby lítia v Českej republike je premiérou v tomto segmente. ČEZ je zase český gigant zameraný na výrobu a distribúciu elektriny, ktorý už skôr expandoval na ďalšie trhy strednej a východnej Európy.
EHM kontroluje ťažobné licencie v projekte ťažby lítia v Cínovci, čo je najväčšie ložisko lítia v Európe. ČEZ by mal zaplatiť približne 34 miliónov eur za 51 percentný podiel v spoločnosti Geomet, ktorá je dcérskou spoločnosťou EMH a držiteľom licencií. Projekt prebieha za podpory českej vlády.
Zostáva vám 85% na dočítanie.