Ceny ropy dnes počas obchodovania v Ázii vystúpili na desaťročné maximum. Prerušenie obchodu a problémy s prepravou kvôli sankciám na Rusko totiž vyvolávajú obavy o dodávky. Neskôr vplyvom pokroku v rokovaní Spojených štátov a Iránu ropa zisky vymazala a oslabila.
Okolo 21: 25 hodiny SEČ severomorská ropa Brent klesala o 2,1 percenta a obchodovala sa okolo 110,62 dolára za barel.
Cena americkej ľahkej ropy WTI odpisovala 2,2 percenta na 108,13 dolára za barel. Počas obchodovania v Ázii sa Brent pohyboval pod 120 dolármi za barel, bol najvyššie od februára 2013. WTI sa vyšplhala najviac za 11 rokov.
O jadrovej dohode stále rokujú
O jadrovej dohode, ktorú Teherán podpísal so Spojenými štátmi, Britániou, Francúzskom, Nemeckom, Ruskom a Čínou, sa vo Viedni s prestávkami rokuje od vlaňajšieho apríla. Irán od rokovaní očakáva zrušenie sankcií, ktoré proti nemu USA obnovili po svojom odstúpení od dohody v roku 2018.
USA a Irán sa podľa médií blížia k uzavretiu dohody, ktorá by mohla na trh vrátiť viac ako milión barelov ropy denne, teda asi jedno percento celosvetovej ponuky. Rusko sa na svetovom exporte ropy podieľa zhruba ôsmimi percentami.
Cenový rast ropy vyvolalo ďalšie kolo amerických sankcií voči ruskému rafinérskemu sektoru, čo zvyšuje obavy, že vývoz ropy a zemného plynu z Ruska môže byť ďalším cieľom. Doteraz Washington proti tomuto vývozu nezasiahol, pretože vláda prezidenta Joea Bidena zvažuje dopady na svetové trhy s ropou a ceny energií v USA.
Austrálska banka ANZ zvýšila krátkodobý cieľ pre cenu ropy na 125 dolárov za barel. Dodala, že nedostatok dodávok by mohol znamenať ďalší rast cien.
Budú pokračovať vo zvyšovaní produkcie
Rusko v decembri vyvážalo 7,8 milióna barelov ropy a ropných produktov denne. Podľa Medzinárodnej agentúry pre energiu (IEA) je Rusko tretím najväčším producentom ropy na svete a najväčším vývozcom na svetové trhy.
Členovia Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a ich spojenci na čele s Ruskom sa na stredajšom zasadnutí podľa očakávania dohodli, že v apríli zvýšia ťažbu ropy o ďalších 400-tisíc barelov denne.
Skupina nazývaná OPEC+ tak bude pokračovať v postupnom zvyšovaní produkcie, na ktorého podobe sa dohodla vlani v júli. Odmietla pritom volanie po väčšom množstve ropy, hoci ceny suroviny sa prudko zvýšili v súvislosti s inváziou ruských vojsk na Ukrajinu.
Štatistika tiež ukázala, že zásoby ropy v USA naďalej klesajú. V dôležitom ropnom prekladisku Cushing v Oklahome boli najnižšie do roku 2018 a strategické rezervy v USA klesli na takmer 20-ročné minimum.
A to ešte pred ich ďalším uvoľnením, ktoré oznámil Biely dom spoločne s ďalšími priemyselnými krajinami, uviedla agentúra Reuters.