Rastová fáza, v ktorej je teraz Bitcoin, sa ešte môže udržať a cena tejto najznámejšej kryptomeny by sa mohla zvýšiť o ďalších 400 percent.
Dostala by sa tak zhruba na 300-tisíc dolárov. Myslí si to spoluzakladateľ a bývalý šéf kryptomenovej burzy BTCC Bobby Lee, ktorý však vychádza čisto z grafov technickej analýzy.
Ak by sa jeho predpoklad naplnil, existuje riziko, že Bitcoin z maxima prudko klesne a spamätať sa nemusí aj niekoľko rokov.
Býčí trh
"Cyklus býčieho trhu pri Bitcoine prichádza každé štyri roky a ten súčasný je obrovský," upozorňuje Lee, ktorý teraz vedie firmu zaisťujúcu kryptomenové platby Ballet.
"Ja si myslím, že tento rok v lete sa naozaj môže dostať aj nad 100-tisíc dolárov," cituje ho server CNBC.
Označením "býčí trh" sa nazýva obdobie, keď ceny vybraného aktíva, či už sú to akcie, dlhopisy, zlato či kryptomena, vytrvalo rastú. Rast strieda len plytký pokles, po ktorom sa ceny zvýšia ešte viac. Opakom je medvedí trh, teda vytrvalý pokles cien.
Dva silné cykly býčieho trendu sa v prípade Bitcoinu objavili v posledných ôsmich rokoch, povedal Lee v relácii televízie CNBC Squawk Box Asia. Ten posledný bol v roku 2017, kedy sa cena Bitcoinu dostala takmer na 20-tisíc amerických dolárov zo zhruba 1000 dolárov, kde bol v priebehu roka.
Do začiatku tohto roka Bitcoin vstúpil rastom na 30-tisíc dolárov, čo bolo jeho doterajšie maximum. S niekoľkými výkyvmi sa v polovici marca vyšplhal až nad 60-tisíc dolárov a v súčasnosti sa pohybuje okolo 57-tisíc dolárov.
Bublina spľasne
Lee však zdôraznil, že si nie je istý, či sa môže cena z úrovní začiatku tohto roka desaťnásobne vzrásť a vystúpiť na 300-tisíc dolárov, ako predpokladá na základe doterajšieho vývoja.
"Môže ísť dole celkom výrazne, a práve v tej chvíli tá bublina spľasne," upozorňuje Lee. "V odvetví kryptomien tomu hovoríme 'bitcoinová zima' a trvať to môže dva alebo tri roky," dodal.
Investori by podľa neho mali počítať s tým, že cena Bitcoinu môže z historického maxima spadnúť až o 80 alebo 90 percent. "Bitcoin výrazne kolíše, ale ten prínos podľa môjho názoru rizika vyvažuje," dodal.
O kryptomeny sa čím ďalej tým viac zaujímajú úrady v mnohých krajinách. Obávajú sa, že kryptomena často slúži ako platobný nástroj v podsvetí a pretože sú anonymné, ťažšie sa potom odhaľuje trestná činnosť.
Americká ministerka financií Janet Yellenová aj prezidentka Európskej centrálnej banky Christine Lagardeová chcú, aby obchod s digitálnymi menami práve z týchto dôvodov podliehal prísnej regulácii.