Robo je architekt a technologický nadšenec, a preto má prezývku RoboT Z domu pracoval už dávno predtým, ako väčšinu národa zavrela pandémia v bytoch, a sledovanie správ na internete má takpovediac v krvi. O finančných trhoch sa dozvedal tak ako väčšina mladých ľudí po vysokej škole, z debát s kamarátmi a z internetových diskusií. Väčšine z tradičných produktov finančného trhu nerozumel, aj preto, keď sa niekedy v roku 2009 dočítal o bitcoine, príliš ho to nezaujalo. Až keď začal bitcoin naberať na sile a jeho cena rástla tak dynamicky, že zaujala aj mainstreamové finančné médiá, pochopil, že je to zrejme rozbiehajúci sa vlak.
Povolanie architekta je pre RoboTa hlavným zdrojom finančného príjmu a dobre vie, že svoju kariéru si musí vybudovať na zodpovednosti a samostatnosti. Podnikateľský inštinkt mu však velil skúsiť niečo, čo je na trhu novinkou, a má pritom šancu stať sa hitom masy. Tak ako väčšina mladých ľudí okolo tridsiatky do sveta kryptomien vstúpil bez veľkého otáľania na jeseň 2017. V tom čase bitcoin rapídne rástol a z úrovne šesťtisíc dolárov stúpal spoločne s ostatnými digitálnymi aktívami raketovo nahor. Svet zažíval počiatočnú fázu veľkého boomu kryptomien.
Bitcoin bol zrazu témou krčmových debát, ale aj televíznych správ. Svoj prvý bitcoin kúpil cez online zmenáreň SimpleCoin. Vtedy to ešte netušil, ale na prelome rokov 2017/2018 naskočil rovno do začínajúceho sa medvedieho trhu, ktorý nakoniec trval až dva roky.
Ako analyzovať kryptomeny
Volatilita kryptomien je v porovnaní s akciami či forexom rádovo väčšia a obchodovanie s nimi vyžaduje technickú a analytickú zručnosť. Dôležitý je výber investičnej stratégie, ale aj schopnosť technickej a fundamentálnej analýzy. Hoci vo svetle reflektorov médií je hlavne bitcoin, ktorý svojou trhovou kapitalizáciou tvorí polovicu univerza všetkých kryptomien, druhá najväčšia kryptomena sveta ethereum za posledný rok stúpla o 1 159 percent. V porovnaní s tým stúpol bitcoin len o 508 percent.
Kým kryptomenoví investori používajú tie isté nástroje technickej analýzy ako obchodníci s akciami či menami, digitálne aktíva sú skôr komoditami, preto tradičné ekonomické ukazovatele pre ne nie sú relevantné. Fundamentálne sú u decentralizovaných blockchainových aktív dôležité reťazové metriky (on-chain metrics) a ukazovatele aktivity ako počet transakcií či počet aktívny...
Zostáva vám 85% na dočítanie.