V posledných dňoch sme videli na finančných trhoch cenové rekordy pri viacerých kovoch ako paládium či meď. Čo tieto maximá spôsobilo?
Áno, napríklad meď sa dostala dokonca na 10-ročné maximum. Je to v dôsledku naštartovania zelenej energie, čo ženie ceny kovu nahor. Ďalšími príčinami je postupné oživovanie priemyslu ako takého a s ním aj dopytu. Musíme si tiež uvedomiť, že ľudia viac ako rok nemíňali, vďaka čomu teraz sedia na obrovskom množstve peňazí, ktoré pôjde do spotreby. Firmy sa na to pripravujú, ich manažéri to vedia a ide o to, ako tieto úspory stiahnuť k sebe.
Ako môžu vysoké ceny týchto kovov ovplyvniť bežného Slováka? Môžu napríklad zdražieť automobily?
Rast cien paládia bol v minulých rokoch hnaný dopytom po katalyzátoroch, čo sa naozaj môže prejaviť v zdražovaní výrobkov. Výrobné vstupy sa stávajú drahšími, čo sa zákonite prejaví aj na výstupoch.
Kedy a za akých okolností by sa rast cien priemyselných kovov mohol stabilizovať?
Najprv si treba zadefinovať, čo znamená výraz „stabilizovať“. Pri medi sme teraz naozaj s cenou veľmi vysoko. Ak však nebude dopyt alebo ju nahradí iná komodita, tak nepôjde nahor ani jej cena.
Paládium sa využíva najmä v spaľovacích benzínových motoroch, platina zase v dieselových. Svet však pomaly prechádza na elektrické autá alebo na vozidlá s vodíkovým pohonom. Čo sa stane s cenami týchto kovov o pár rokov?
Problém je v tom, že všetky autá vymeniť nemôžeme. Stále totiž nie je dostatočná infraštruktúra, stále nevieme tie autá dobíjať, nevieme s nimi dostatočne manipulovať, čo bude enormná záťaž na ži...
Zostáva vám 85% na dočítanie.