StoryEditor

Rubeľ je silný na rozkaz. Zlaté rezervy, ropa aj zemný plyn sú len pozlátka

01.04.2022, 15:41
Dôvodom posilnenia rubľa je zlatý štandard, ktorý ho umelo podporil.

Požiadavka prezidenta Vladimira Putina, aby nepriateľské krajiny začali platiť za ruskú ropu a zemný plyn v rubľoch, mala mimoriadne silný mediálny zásah. Písalo sa o tom zoširoka do stratena takmer všade.

​Komentátori sa zhodujú na tom, že cieľom tejto akcie je stabilizovanie kurzu rubľa, ktorý klesol bezprostredne po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu. A rubeľ sa naozaj naoko stabilizoval, keď na konci marca vymazal všetky straty súvisiace s vojnovou agresiou na Ukrajine a so sankciami medzinárodného spoločenstva.

V dymovej clone tohto jednostranného kroku Vladimira Putina sa trochu stratila správa o tom, že ruská centrálna banka od pondelka 28. marca 2022 prešla na zlatý menový štandard. Práve tento prechod ponúka alternatívny pohľad na príčiny súčasného kurzového pohybu rubľa.

Súčasná obroda rubľa nereflektuje trhovú realitu, ale je výsledkom pokrivených pravidiel a príkazov. Pre dlhodobý kurz ruskej meny je však zlato omnoho dôležitejšie ako ropa a zemný plyn.

Sila rubľa na rozkaz

Špeciálna vojenská operácia Ruska na Ukrajine spustila lavínu nevôle medzinárodného spoločenstva. Sankcie uvalené na ruské firmy a vplyvné osoby Putinovho režimu a zamedzenie prístupu Ruska k časti jeho devízových rezerv spôsobili prudké oslabenie ruského rubľa. Od začiatku invázie 24. februára 2022 sa rubeľ za osem obchodných dní...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
16. máj 2022 03:23