Reuters
StoryEditor

Ceny plynu padajú. Za poklesom stojí teplo aj očakávanie ďalších lodí s LNG

06.04.2022, 11:41
Autor:
TASRTASR
Toky plynu z Ruska do EÚ sú zatiaľ stabilné.

Ceny zemného plynu v Európe v stredu mierne klesli, keďže priaznivé predpovede počasia a aktuálne stabilné dodávky zmiernili obavy aj napriek neistote ohľadom budúceho exportu z Ruska.

Referenčný európsky termínovaný kontrakt na plyn s dodávkou v najbližšom mesiaci sa na burze v Amsterdame o 8:43 hodine miestneho času predával po 107 eur za megawatthodinu (MWh), čo bolo o 1,4 percenta menej ako v predchádzajúci deň.

Ropu a plyn sankcionovať neplánujú

K poklesu cien plynu prispeli aj vyhliadky na lepšie počasie v druhej polovici tohto mesiaca a plánovaný príchod lodí so skvapalneným zemným plynom (LNG). Aj výkon veterných turbín je vysoký v niektorých častiach Európy.

USA, Európska únia (EÚ) a skupina G7  pracujú na koordinácii nového kola sankcií voči Moskve. EÚ zvažuje návrh na povinné vyradenie uhlia z Ruska, no podľa ľudí oboznámených s problematikou nemá zatiaľ v pláne sankcionovať ropu ani plyn.

Toky plynu z Ruska do EÚ sú zatiaľ stabilné, zostávajú však v centre pozornosti, najmä po tom, čo ruský prezident Vladimir Putin minulý týždeň oznámil, že Moskva chce platby za plyn v rubľoch.

Dôsledky tohto kroku stále posudzujú hlavní európski nákupcovia, zatiaľ čo množstvo relatívne malých odberateľov to odmietlo, vrátane Litvy a Dánska.

Znepokojujúci signál pre EÚ

Rusko je pripravené obmedziť dodávky plynu do Dánska, ak miestny nákupca Orsted AS nezaplatí ďalšiu platbu v rubľoch, informovali noviny Borsen s odvolaním sa na ruského veľvyslanca v krajine.

To vysiela ďalší znepokojujúci signál pre EÚ, ktorá bude potrebovať väčšie objemy plynu aj počas letnej sezóny na doplnenie svojich zásobníkov pred ďalšou zimou.

Platby za ruský plyn dodaný v apríli sú splatné neskôr v priebehu mesiaca alebo v máji, v závislosti od zmluvy. TASR o tom informuje na základe správy Bloomberg.

16. máj 2022 09:25