Kalifornský úrad pre správu daní a poplatkov už vyčlenil tím, ktorý sa má pripraviť na možnosť, že marihuana bude v tomto štáte podliehať zdaneniu, rovnako ako teraz alkohol a cigarety. Druhého novembra budú voliči v rámci nadchádzajúcich guvernérskych a kongresových voľbách rozhodovať aj o osude tzv. Návrhu 19.
Čo s kolkami
Ten by v štáte Kalifornia legalizoval predaj 28 gramov marihuany zákazníkom nad 21 rokov. Už teraz úrad zabezpečuje zdaňovanie marihuany predávané na lekársky predpis. "Ak návrh prejde, budeme musieť rýchlo prísť s konkrétnym riešením, kolky a podobne," povedala hovorkyňa úradu Anita Gore denníka Eastbayexpress.
Návrh 19 hovorí, že osoba staršia 21 rokov môže pestovať a držať marihuanu pre osobnú spotrebu. Zaujímavejšia je však veta, podľa ktorej by jednotlivé okresy a mestá mohli rozhodnúť o výrobe, predaji a zdaňovaní marihuany pre spotrebiteľa staršieho ako 21 rokov.
Podľa odhadov kalifornského úradu pre správu daní a poplatkov z minulého roka by tak štát Kalifornia mohol získať asi 1,4 miliardy dolárov. Tento odhad však kritici legalizácie spochybňujú. Kalifornia bude tento rok hospodáriť so štátnym deficitom vo výške 19 miliárd dolárov.
Otázne sú dopady
Podľa prieskumu z konca septembra by bolo za 52 percent, proti 41 percent, skoršie prieskumy naznačovali skôr víťazstvo odporcov legalizácie. Veľkú sumu na propagáciu legalizácea venovali aj napríklad spoluzakladatelia Facebooku Dustin Moskovitz a Sean Parker.
Zástancovia návrhu okrem pozitívneho rozpočtového efektu tvrdia, že by legalizácia oslabila organizovaný zločin a polícia by sa namiesto stíhania priestupkov (v súčasnosti je držanie marihuany do 28 gramov pokutované sto dolármi) mohla venovať riešeniu závažnejších zločinov.
Proti legalizácii vystupuje napríklad združenie Matky proti jazde pod vplyvom alkoholu, ktoré sa obáva, že by legalizácia a následná zvýšená konzumácia marihuany viedla k zvýšeniu počtu dopravných nehôd. Proti je aj federálny protidrogový cár Gil Kerlikowske aj federálna vláda, ktorá považuje rastúcu konzumáciu marihuany za spoločensky nežiaduci jav. Na zvyšku územia USA marihuana zostáva nelegálne.
To by mohlo spôsobiť problémy, pretože hranica Kalifornia je na rozdiel od hranice s Mexikom otvorená. Objavujú sa prvé odvážne ekonomické analýzy na to, aké dopady by mala legalizácia napríklad na poľnohospodárstvo štátu Kalifornia. V teto chvíli pritom nie je vôbec jasné, aké ďalšie kroky by proti prípadnej priemyselnej velkoprodukci marihuany v Kalifornii podnikli federálne orgány.