Dvom Čechom, Kellnerovi a Bakalovi, jednému Slovákovi- Babišovi sa medziročne zvýšila hodnota majetku. Z toho v posune rebríčku ťažil len Bakala, ktorý si polepšil o 233 pozícií.
Petr Kellner si v aktuálnom rebríčku najbohatších ľudí sveta Forbes proti vlaňajšku celkovo pohoršil o osem pozícií, keď skončil na 97. mieste. A to aj napriek tomu, že jeho majetok Forbes ocenil na v prepočte zhruba 160 miliárd korún (6,587 mld. eur), teda asi o 20 miliárd viac ako vlani.
Kellnerovi v poslednom období prospievajú hlavne aktivity na ruskom trhu, kde pôsobí prostredníctvom Home Creditu. Vlani navýšil podiel v talianskej Generali a snaží sa tiež preraziť na rýchlo rozvíjajúcom sa spotrebiteľskom trhu v Číne. Navyše v Rusku drží menšinový podiel v ťažiari zlata Polymetal, vďaka ktorému sa mu teraz za doby rastu cien tejto komodity investícia viac ako vypláca. To všetko mu dáva silný potenciál pre vylepšovanie pozície.
S Kellnerom len Bakala
V tohtoročnej prvej tisícke rebríčku zostal s Kellnerom len jeden Čiech, a to Zdeněk Bakala. Spoločník ťažobnej skupiny NWR a realitného holdingu RPG Real Estates (zároveň je majiteľom spoločnosti Economia, ktorá je 100% vlastníkom vydavateľstva Ecopress, ktorý vydáva Hospodárske noviny) Zaznamenal úspešný rok. Jeho majetok podľa časopisu Forbes vzrástol na súčasné 2 miliardy dolárov. Rok predtým pritom dosahoval 1,2 miliardy dolárov. To mu pomohlo si v celkovom hodnotení polepšiť medziročne o 233 pozícií. Tento rok sa tak vyhupol na 595. miesto.
Bakalovi pomohla hlavne situácia na trhu s uhlím, kde v poslednom roku došlo k veľkému oživeniu - zvyšuje sa dopyt a rastú ceny tejto komodity. Akcie NWR tak na pražskej burze za posledný rok vystúpili o zhruba 40 percent.
Babišovi narástol majetok, ale pohoršil si
Jediným Slovákom, ktorý sa stale tento rok hlavným porazeným, je agrárny magnát Andrej Babiš. Majiteľ Agrofertu a zdatný poľnohospodársky lobista si síce v čistej hodnote majetku polepšil o 100 miliónov dolárov, rast aktív ostatných miliardárov ho však v umiestnení Forbesu zrazil až na 1057. pozíciu oproti 937. priečke v minulom roku.
Andrej Babiš drží aktíva hlavne v poľnohospodárstve a potravinárstve, a to by mu mohlo pomôcť v najbližších rokoch. Dopyt po potravinách totiž stále stúpa a ich ceny v posledných mesiacoch stúpajú raketovým tempom.
Koľko peňazí sľúbili darovať (v mld. dolárov)
Na špičke rebríčka pokoj
Rebríčku časopisu Forbes aj tento rok dominoval Carlos Slim Helu. Jeho majetok je odhadovaný na 74 miliárd dolárov. Mexičan podnikajúci v telekomunikáciách dokázal svoje imanie medziročne zvýšiť o celých 20 miliárd dolárov, čo je najväčší nárast bohatstva medzi miliardármi.
Druhú pozíciu obsadil jeden zo zakladateľov Microsoftu Bill Gates. Tomu aktíva narástli na 56 miliárd, a to aj napriek tomu, že najbohatší Američan našiel v posledných rokoch zaľúbenie v charite, kam posiela obrovské sumy peňazí. Na tretej priečke potom opäť zostal osemdesiatročný investor Warren Buffet s 50 miliardami dolárov.
Svetový klub bohatých |
Počet boháčov Ich celkový majetok (v bil. USD)
10 najbohatších ľudí sveta |
1. Carlos Slim Helú
71 rokov, Mexiko
74 mld USD
+ 18,5 mld. proti roku 2010
Vlani sa stal prvýkrát jednotkou rebríčka Forbes, predtým bol na treťom mieste. Svoje imanie získal na privatizácii Mexickej telekomunikačnej spoločnosti v deväťdesiatych rokoch. Jeho majetok sa v priebehu jedného roka zvýšilo o 18,5 miliardy dolárov. Vlastní aktíva v American Movil, najväčšom mobilnom operátorovi v Južnej Amerike.
2. Bill Gates
55 rokov, USA, Microsoft
56 mld USD
+3 mld. proti roku 2010
Zakladateľ Microsoftu odišiel z vedenia svojej počítačovej spoločnosti v roku 2008 a odvtedy sa venuje najmä filantropii. S Warrenom Buffettom spoločne vyzvali v tzv. "Giving pledge" ostatných miliardárov, aby prispievali viac než polovicou svojho majetku na charitu.
3. Warren Buffett
80 rokov, USA, Bershire Hathaway
50 mld USD
+3 mld. oproti roku 2010
Investor, ktorý sa zároveň takpovediac na plný úväzok venuje filantropii. V "Giving pledge" sľúbil dať 99 percent svojho majetku na charitu. Prehovára miliardárov mimo hranice USA, aby sa pridali k projektu, ktorý s Gatesom vytvorili. Je vdovec a má tri deti.
4. Bernard Arnaul
62 rokov, Francúzsko, LVMH
41 mld USD
+13,5 mld. proti roku 2010
Najbohatší Európan vlastní 57- percentný podiel v najväčšej spoločnosti na svete vyrábajúci luxusný tovar - Moët Hennessy Louis Vuitton. Arnault ešte vlani obsadil siedme miesto, tento rok sa už zaradil za silnú trojku rebríčku. Je ženatý a má päť detí.
5. Larry Ellison
66 rokov, USA, Oracle
39,5 mld. USD
+11,5 mld. proti roku 2010
Zakladateľ Oraclu dal svoju spoločnosť na burzu v roku 1986 deň pred Microsoftom. Počas posledných piatich rokov kúpil viac ako päťdesiat firiem. Športuje - v slávnom jachtárskom závode America's cup vlani porazil svojho rivala, miliardára Ernesta Bertarelliho z Alinghi. Je ženatý a má dve deti.
6. Lakshmi Mittal
60 rokov, India, oceľ
31,1 mld USD
+2,4 mld. oproti roku 2010
Vlastník oceliarskeho giganta ArcelorMittal dlhodobo žije v Londýne. Mittal začal podnikať v sedemdesiatych rokoch v rodnej Indii, z ktorej expandoval do celého sveta. V deväťdesiatych rokoch skúpil oceliarne vo východnej Európe vrátane Česka. Je ženatý a má dve deti.
7. Amancio Ortega
75 rokov, Španielsko, Zara
31 mld USD
+6 mld. proti roku 2010
Majiteľ Inditex, módneho domu, do ktorého portfólia patria značky, ako je napríklad Zara. Ortega má 4500 pobočiek v 73 krajinách sveta. Jeho dcéra Marta pracuje v Inditex a špekuluje sa, že by ho čoskoro mohla vymeniť na vedúcom poste. Ortega je ženatý a má tri deti.
8. Eike Batista
54 rokov, Brazília, banský priemysel, ropa
30 mld USD
+3 mld. proti roku 2010
Syn bývalého brazílskeho banského ministra zarobil svoje imanie práve v baniach a ropnom priemysle. V Rio de Janeiro spolufinancuje prípravu olympijských hier v roku 2016. Je rozvedený, má dve deti.
9. Mukesh Ambani
53 rokov, India, ropa, petrochémia, zemný plyn
27 mld. USD
-2 mld. proti roku 2010
Dedičstvo po svojom otcovi Mukesh ďalej investoval najmä do priemyslu a rozšíril ho. V rámci rodiny Ambaniov to nemá jednoduché, vlastnícke vzťahy sú tam zložité. Vlastní svoj kriketový tím v Bombaji. Je ženatý a má tri deti.
10. Christy Walton
56 rokov, USA, Wal
26,5 mld USD
+4 mld. proti roku 2010
Najbohatšia z rodiny Walton, ktorá vlastní maloobchodný reťazec Wal. Jej majetok je vysoký aj vďaka včasnej stávke jej manžela Johna na alternatívnu energiu. Jeho spoločnosť sa po vstupe na burzu v roku 2006 zhodnotila o 350 percent. Je vdova s jedným dieťaťom.
Rekordy |
214
nových miliardárov pribudlo za posledný rok
3,7 miliardy dolárov
je priemerný majetok dolárových miliardárov. Je to o 200 miliónov dolárov viac ako vlani.
79 miliardárov
žije v Moskve. V počte boháčov je Moskva prvým mestom sveta.
26 rokov
má Dustin Moskovitz, najmladší miliardár sveta. Je spoluzakladateľom Facebooku.
332
Ázia má prvýkrát viac miliardárov (332) než Európa (300). V Spojených štátoch žije 413 miliardárov.
Najväčší prepadák |
Ingvar Kamprad, švédsky nábytkársky magnát, sa prepadol z minuloročného 11. na tohtoročné 162. miesto. Ešte vlani disponoval 17 miliardami dolárov, tento rok mu zostalo šesť.