"To má za následok zníženie dopytu po slovenských vývozoch a z toho vyplývajúce sekundárne efekty - pokles zamestnanosti a domáceho dopytu," vyplýva z ministerského Návrhu stratégie vývoja domáceho dopytu ako hlavného stimulačného predpokladu pre budúce podnikateľské prostredie, ktorý má na prvej tohtoročnej schôdzi prerokovať slovenská vláda.
Vysoký sklon k importu nám škodí
Materiál rezortu hospodárstva pripomína, že slabou stránkou Slovenska v súčasnej hospodárskej kríze je jeho závislosť od iných krajín postihnutých krízou. "Podiel exportu na HDP Slovenska predstavuje 87 % HDP, pričom viac ako 85 % exportu smeruje do krajín EÚ. V rámci EÚ je Slovensko vysoko nadpriemerne otvorenou ekonomikou, čo spôsobuje jej vysokú citlivosť na externé prostredie," konštatuje sa v analýze MH.
"Vysoký sklon k importu, na úrovni až 87,5 % HDP oproti priemeru EÚ 27, ktorý v roku 2007 dosiahol 37,9 % HDP, oslabuje potenciál využívania stimulácie domáceho dopytu na obnovu hospodárskeho rastu Slovenska. Náraz bude v porovnaní s krajinami EÚ ešte bolestivejší kvôli vysokému hospodárskemu rastu SR v roku 2008 na úrovni 6,4 %," tvrdí v materiáli MH.
Medzi príležitosti pri stimulácii domáceho dopytu patrí podľa ministerskej stratégie najmä možnosť využiť na tento účel financie zo zdrojov EÚ. "Impulz v podobe zvýšenia ekonomickej aktivity a zamestnanosti môžu priniesť dlhšie plánované rozsiahle investičné projekty, ako je dobudovanie diaľničnej siete a dostavba 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne Mochovce," informuje ministerstvo.
Hrozí vysoká inflácia
MH vystríha, že riziká, ktoré má Slovensko len minimálnu šancu ovplyvniť, vyplývajú z menovej politiky Európskej centrálnej banky. "Pri centrálnej úrokovej miere blízkej nule a realizácii kvantitatívneho uvoľňovania v menovej politike existuje riziko vyústenia do vysokej inflácie," uvádza sa v materiáli.
K medzinárodným rizikám vyplývajúcim zo súčasnej situácie patrí podľa MH aj tlak na harmonizáciu a spoločný postup v rámci krízy, ktoré môžu odstrániť komparatívne výhody Slovenska.
Ministerstvo zároveň upozorňuje, že medzi riziká politiky stimulácie domáceho dopytu je potrebné zaradiť aj riziko zneužívania krízy pri lobingu a reguláciách zameraných na získanie výhody na trhu pred konkurenciou.