Reforma finančného trhu
Návrhy sú súčasťou celkovej reformy regulácie finančného trhu a ich cieľom je zabrániť bankám obchodovať na svoj vlastný účet (proprietary trading) alebo investovať do hedžových fondov či fondov súkromného kapitálu. Ako prezident oznámil, "banky už nebudú môcť vlastniť, sponzorovať alebo investovať do hedžových fondov, fondov súkromného kapitálu alebo realizovať operácie na svoj vlastný účet, teda nesúvisiace so službami zákazníkom".
Podľa niektorých pozorovateľov ide Obamovi najmä o posilnenie svojej momentálne oslabenej politickej pozície. Vystúpenie prezidenta totiž nasledovalo po zdrvujúcej utorkovej porážke Demokratickej strany v americkom štáte Massachusetts, kde voliči hlasovali o nástupcovi do Senátu za zosnulého demokrata Edwarda Kennedyho. Senátorské kreslo v Massachusetts nakoniec vyhral republikán Scott Brown.
Veľkosť bánk
"Toto zasiahne v najväčšej miere veľké banky ako Goldman Sachs, Morgan Stanley a JPMorgan Chase," povedal analytik Frederic Dickson z finančnej spoločnosti D. A. Davidson.
Prezident zároveň plánuje obmedziť veľkosť bánk. Uviedol, že do budúcnosti plánuje zabrániť, aby sa daňoví poplatníci "stali rukojemníkmi" bánk, ktoré by boli príliš veľké na to, aby ich štát nechal padnúť. "Aj keď finančný systém je v súčasnosti v omnoho lepšej situácii než pred rokom, ešte stále funguje na základe pravidiel, ktoré ho takmer zrútili," povedal Obama.
Obchodovanie na svoj vlastný účet, nie v prospech účtov klientov, patrí pritom k oblastiam, ktoré veľkým bankám prinášajú vysoký zisk a zaujímajú tak investorov na akciových trhoch. Tie aj na návrhy Obamu zareagovali poklesom. Index Dow Jones klesol o 217 bodov (2 %) na 10.386 bodov, index Standard & Poor's 500 o 20 bodov (1,8 %) na 1118 bodov a kompozitný index Nasdaq o 30 bodov (1,3 %) na 2261 bodov.