StoryEditor

Centrálne banky sa rozhýbali

27.11.2009, 23:00
Autor:
John HardyJohn Hardy
V októbri sme zaznamenali prvé reakcie tých centrálnych bánk, ktoré zaujímajú skôr jastrabie pozície: RBA (Reserve Bank of Australia) začala prekvapivo konať už v októbri bez toho, aby čakala na november.

V novembri podnikla RBA ďalší krok a zvýšila sadzbu Cash Target o 50 bázických bodov na hodnotu 3,50 %. Nórska Norges Bank taktiež sprísnila svoju depozitnú sadzbu o 50 bázických bodov na hodnotu 1,50 %.

Najzaujímavejšie pritom bolo, že obidve centrálne banky zmiernili silu svojej meny ako dôležitý parameter pre budúce smerovanie menovej politiky.

Graf: Očakávané sadzby centrálnych bánk

Pozn.: Aktuálne sadzby k 16.11.2009 (svetlomodrá), sadzba očakávaná trhom za rok (tmavomodrá) a miera očakávaného sprísnenia menovej politiky v budúcich 12 mesiacoch (červená). (Zdroj údajov: Credit Suisse a Bloomberg)

Norges Bank predpovedá, že sadzby porastú. Tvrdí ale, že s ich zvyšovaním skoncuje pri akomkoľvek neopodstatnenom posilnení meny. Toto tvrdenie malo výrazný oslabujúci dopad na NOK, kedy po rozhodnutí Norges Bank EUR/NOK stúpol až na úroveň 8,55 (v porovnaní s hladinou 8,30 na ktorej sa tento pár obchodoval v polovici októbra).

Táto pozícia centrálnej banky nenahráva špekuláciám na vzostup. Čo sa týka austrálskeho doláru, rétorika vo vzťahu k mene bola skôr nepriama a RBA iba uviedla, že silný dolár môže „zmierniť cenové tlaky". Samotná zmienka o sile austrálskeho doláru zo strany RBA však hovorí o tom, že banka si menu stráži a že bude zložitejšie prognózovať sprísnenie menovej politiky v horizonte presahujúcom bezprostrednú súčasnosť.

 

 

Graf: Očakávanie sadzieb centrálnych bánk v horizonte 1 roku

Pozn.: Očakávanie centrálnych bánk a ich vývoj za posledných 8 týždňov. Všimnime si, že najvyššie očakávanie pohybov v budúcnosti má teraz RBNZ (Reserve Bank of New Zealand) po tom, čo jej guvernér Bollard začína preukazovať väčšiu ochotu sa so silným dolárom zmieriť, než proti nemu intervenovať. Iné očakávania sadzieb za posledné štyri týždne trochu poklesli, hlavne pokiaľ ide o Austráliu, hoci to čiastočne spôsobil výkyv o 25 bázických bodov, ktorý čiastočne uhasil sprísnenie politiky v budúcnosti. To isté platí o Nórsku po tom, čo na poslednom zasadnutí Norges Bank zvýšila sadzby.

Rôzne postupy bánk

Pokiaľ ide o ďalšie významné správy z centrálnych bánk v uplynulom mesiaci, Fed ponechal svoje stanovisko prakticky bez zmien. Ide skôr o umiernený postoj, ktorý zodpovedá mentalite likviditnej bubliny.

Na druhej strane ECB vyslala omnoho ráznejšie signály, než sme od nej boli v posledných mesiacoch zvyknutí očakávať, keď začiatkom novembra Trichet na tlačovej konferencii vyjadril presvedčenie, že ceny prestanú v nadchádzajúcich mesiacoch klesať. Tiež veľa napovedal o budúcnosti podpory likvidity v ekonomike prehlásením, že „zvýšená podpora úverov, ku ktorej sme pristúpili, tu nie je naveky".

BoE (Bank of England) sa po negatívnom raste v 3. štvrťroku rozhodla rozšíriť svoj program kvantitatívneho uvoľňovania (prostredníctvom nákupu aktív), hoci zvýšením nákupu aktív „iba" o 25 mld. GBP bolo nižšie, ako očakávali niektorí účastníci trhu.

BoC (Bank of Canada) si posťažovala, že silná mena brzdí infláciu a ohrozuje rast. Zdá sa, že hybnou silou sú budúce očakávania krokov centrálnych bánk a do budúcna uvidíme, či realita sa priblíži aktuálnym očakávaniam.

 John Hardy

hlavný stratég FX trhov, Saxo Bank

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/financie-a-burzy, menuAlias = financie-a-burzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
05. november 2024 10:29