Na kapitálových trhoch sa vyrojili špekulácie, že Číňania začnú masovo skupovať vládne dlhopisy nielen Španielska, ale aj Portugalska. Práve do tejto krajiny príde koncom týždňa prezident Chu Ťin-tchao (na snímke).
Na programe rokovania iste budú investície. Nielen do reálnej ekonomiky, ale aj do cenných papierov. Rovnaký priebeh mali nedávne rokovania v Aténach, kde Čína prejavila záujem o grécke vládne dlhopisy. Sľúbila, že ich začne nakupovať, akonáhle sa Grécko vráti na kapitálové trhy.
Čína potrebuje zhodnocovať svoje obrovské devízové rezervy, ktoré sa blížia k 2,5 bilióna dolárov, a sú tak najvyššie na svete. Uvedená suma sa vďaka trvalému obchodnému prebytku neustále zvyšuje. Podľa zverejnenej správy Svetovej banky bude mať Peking koncom tohto roka v devízovej pokladni skoro 2,8 bilióna dolárov a za ďalší rok skoro 3,2 bilióna dolárov. Dvakrát viac ako v roku 2007.
Čínsky expert varuje
O portugalské vládne dlhopisy je medzi investormi veľký záujem. V stredu na londýnskom trhu podľa údajov agentúry Bloomberg vynášali 6,27 percenta ročne, španielske 4,28 percenta. Najväčší rizikovú prirážku však investori požadujú pri gréckych vládnych papieroch, takže ich úročenie teraz činí 10,8 percenta.
Predpokladané veľké nákupy juhoeurópskych vládnych dlhopisov by umožňovali diverzifikovať svoje portfólio cenných papierov. Zatiaľ v ňom najviac, okolo 850 miliárd dolárov, tvoria americké vládne dlhopisy, ale ich podiel zvoľna klesá. Presný údaj o tom, akú hodnotu majú európske vládne dlhopisy v čínskych rukách, nie je známy. Ich hodnota sa odhaduje na pol bilióna eur. A všetko nasvedčuje tomu, že porastie.
Čína a Európa Z pohľadu firiem Záujem o dlhopisy |
Jeden z popredných čínskych ekonómov Jü Jung-ting, bývalý poradca čínskej centrálnej banky a teraz expert Čínskej akadémie vied, však nie je príliš nadšený z toho, že čínska vláda plánuje masívne investovať do juhoeurópskych dlhopisov. "Nepovažujem za múdre preliať časť peňazí z amerických papierov do vysoko rizikových juhoeurópskych," hovorí Jü.
Úplne bezpečné však podľa neho nie sú ani investície do vládnych dlhopisov USA. "Rozpočtová politika tamojšej vlády je neodpovedná. Len Boh vie, koľko peňazí raz dostaneme späť," obáva sa Jü.
Čo sleduje Peking?
Čína, silný motor svetovej ekonomiky, môže rozsiahlymi nákupmi európskych dlhopisov ukázať, že ako hospodárska veľmoc cíti spoluzodpovednosť za riešenie dlhových problémov Európy, píše nemecký denník Handelsblatt. Ako dodáva, Európa by sa nemala nechať "šarmantnou" kapitálovou ofenzívou Číny oklamať.
Peking svojou angažovanosťou na európskom kapitálovom trhu sleduje "strategické ciele". Totiž posilnenie svojho hospodárskeho i politického vplyvu na starom kontinente, kde čoraz viac investuje aj do projektov vo výrobe aj v službách. Ekonóm Jü Jung-ting otvorene hovorí, že Pekingu veľmi záleží na tom, aby Európska únia Číne konečne priznala štatút "trhovej ekonomiky" a zrušila embargo na dodávky zbraní do ČĽR.
Peking by tiež uvítal, keby mu Európa prestala vyčítať jeho politiku umelo podhodnoteného jüanu. A vôbec najlepšie by z čínskeho pohľadu bolo, keby na túto tému mlčala.