Švajčiarsko uzavrelo v pondelok s Britániou kľúčovú predbežnú dohodu o zdaňovaní vkladov Britov vo švajčiarskych bankách. Dohoda zabezpečí Británii prúd príjmov z vkladov vo Švajčiarsku a zároveň zachová cenenú švajčiarsku tradíciu bankového tajomstva. Mohla by byť aj vzorom pre obdobnú dohodu, ktorú teraz Švajčiarsko chystá s Nemeckom, napísal v utorok denník Financial Times.
Kontá zostanú tajné
Švajčiarsky minister financií Hans-Rudolf Merz sa s britským kolegom Georgeom Osbornom v princípe dohodol na tom, že Bern uvalí zrážkovú daň na vklady Britov o odhadovanom objeme 100-125 miliárd libier. Švajčiarsko pritom bude naďalej chrániť identitu vkladateľov. O podrobnostiach dohody sa bude rokovať začiatkom budúceho roka, prijatá rámcová zmluva však bude podľa pozorovateľov uplatnená aj pri rokovaniach s Nemeckom.
Podľa agentúry Reuters už Nemecko v princípe súhlasilo, že Švajčiarsko uvalí zrážkovú daň na vklady Nemcov a nájde retroaktívne riešenie pre miliardy eur nezdanených peňazí, bez narušenia svojho bankového tajomstva. Merz vo štvrtok podpíše s nemeckým kolegom Wolfgangom Schäubleom deklaráciu o pripravenosti oboch krajín rokovať o konečnej dohode.
Nemci majú u susedov 200 miliárd eur
Nemecko má na dohode so Švajčiarskom osobitný záujem, pretože Nemci majú vzhľadom ku geografickej blízkosti vo švajčiarskych bankách najmenej 200 miliárd eur. Kým za predošlej nemeckej veľkej koalície CDU a SPD boli rokovania so Švajčiarskom napospol zablokované, terajšia vláda pravého stredu je na riešenie ochotnejšia.
Merz po rokovaní v Londýne uviedol, že o sadzbe zrážkovej dane na britské aktíva vo švajčiarskych bankách Bern stále rokuje. Dodal, že táto sadzba sa bude zrejme krajina od krajiny líšiť.
Švajčiarsko sa v posledných rokoch dostalo pod tlak veľkých európskych krajín, aby zrušilo tradíciu bankového tajomstva prijalo medzinárodné normy, ktoré umožňujú vyhľadávať daňové úniky. Podarilo sa mu však odvrátiť hrozbu automatickej výmeny informácií o konkrétnych účtoch v prospech konceptu zrážkovej dane, ktorá zachová anonymitu účtov. Berlín a Londýn sa po rokoch tlaku nakoniec uspokojili s tým, že získajú prístup k rýchlym a značným rozpočtovým príjmom.
Ďalšie môžu nasledovať
Zrážková daň vyberaná z britských vkladov bude výrazne prísnejšia než daň, ktorú už Švajčiarsko odvádza európskym krajinám v rámci direktívy Európskej únie. Táto daň má veľa medzier a od svojho zavedenia v roku 2005 priniesla pomerne málo príjmov. Britskí činitelia očakávajú, že nová dohoda prinesie mnohonásobok toho, čo vyniesla podobná daňová zmluva s Lichtenštajnskom, vďaka ktorej Londýn získal navyše jednu miliardu libier.
Predseda Asociácie švajčiarskych bankárov Patrick Odier označil dohodu s Britániou za víťazstvo švajčiarskeho bankovníctva a povedal, že zmluva sa môže stať vzorom pre ďalšie krajiny. "Som rád, že náš návrh na prospech všetkých zúčastnených krajín nahradil myšlienku automatickej výmeny informácií," povedal Odier.