Vyplýva to z dnešnej správy spoločnosti Merrill Lynch-Capgemini, ktorá vychádza z prieskumu medzi viac ako 1100 investormi, ktorých majetok spravuje dvadsaťtri bánk či fondov.
K rozmnoženiu milionárskeho majetku prispeli hlavne akciové burzy, ktoré po predchádzajúcich prepadoch "otočili" vlaňajší marec. Napríklad širší index newyorskej burzy cenných papierov Standard & Poor's vlani získal 23 percent, ďalšie indexy pribrali aj viac ako polovicu. Z hlbokých strát sa zahojili aj hedžové fondy.
Trhy budú aj tak kolísať
Avšak, celkové milionárske imanie vo svete vlani nedosiahlo predkrízovú úroveň z roku 2007, kedy jeho hodnota predstavovala 40,7 bilióna dolárov a predvlani spadla na 32,8 bilióna dolárov.
"To, čo bolo zničené počas roka 2008, sa podarilo vlani obnoviť," komentuje pre agentúru Bloomberg Patrick Ramsey, šéf Merrill Lynch Bank v Zürichu (Suisse). Podľa neho si všetci investori musia zvyknúť na to, že trhy budú naďalej výrazne kolísať. "Musíme si na to zvyknúť všetci," dodává Ramsey.
Kríza a ťažké straty z roku 2008 naučili bohatých investorov obozretnosti. Približne 31 percent ich aktív koncom minulého roka tvorili investície do pevne úročených cenných papierov v porovnaní s 29 percentami v závere roka 2008. "Majetní investori stále váhajú. Mimoriadne dôležitá pre nich je likvidita. Chcú mať pod rukou veľa hotovosti, aby mohli zachovať doterajší životný štýl," hovorí Lyle Lamothe z Merrill Lynch.
Hlavne nemať veľké oči
Skoro tri štvrtiny ich podľa správy stále neveria regulátorom, ktorí dohliadajú na finančný sektor. Preto sú veľmi zdržanliví, pokiaľ ide o investovanie do vysoko rizikových aktív, na ktorých spravovanie, vďaka vysokým maržám, najviac zarábajú aj správcovia majetku, poznamenáva agentúra Reuters. Bohatí klienti bánk, z ktorých skoro 60 percent verí svojim finančným poradcom, tiež dávajú prednosť jednoduchším produktom, želajú si častejšie obmieňať svoje majetkové portfólio a hlavne chcú, aby im profesionáli podrobnejšie vysvetlili, aké existujú riziká.
Ale určitá zmena v správaní investorov sa rysuje. Hnuteľné rodiny, ktoré v posledných dvoch rokoch držali majetok pokiaľ možno blízko domova, sa viac obzerajú po investičných príležitostiach aj vo vzdialených krajinách, hlavne v rozvojových krajinách. Odborníci predpokladajú, že Európania budú tento rok a budúci rok viac investovať aj do aktív v USA a Kanade.
Amerika na čele
V USA, Japonsku a Nemecku žije viac ako polovica (53,5 percenta) všetkých dolárových milionárov. Ázia, predovšetkým vďaka Číne a Indii v celkovom počte dolárových milionárov vlani prvýkrát dohnala Európu. Najviac bohatých ľudí žije v Spojených štátoch amerických - 2,87 milióna. Nasleduje Japonsko s 1,65 milióna a tretie Nemecko s 861 tisíckami. Ale najvyššou "hustotou" milionárov sa môže pochváliť Švajčiarsko, kde ich je 35 v prepočte na tisíc dospelých obyvateľov.
Štvrté miesto patrí Číne, kde počet milionárov vlani stúpol o 31 percent na 477 tisíc. Ale najrýchlejšie (o viac ako polovicu) vlani pribudlo milionárov v Indii.
Naproti tomu Spojené arabské emiráty kvôli dubajskej kríze vlani na jeseň prišli skoro o pätinu dolárových milionárov.