Vyplýva to aspoň zo situácie na dlhopisovom trhu, ktorú zmapovala agentúra Bloomberg. Dlhopisy s dvojročnou splatnosťou vydané vo februári spoločnosťou Berkshire Hathaway, ktoré známy miliardár vlastní, totiž vynášali o 3,5 bázického bodu menej než podobné dlhopisy vydané vládou Spojených štátov.
Už len malý rozdiel
Zatiaľ čo výnosy Buffettových dlhopisov sa na konci minulého týždňa pohybovali na úrovni 0,89 percenta, americké vládne obligácie vynášali už 0,925 percenta. Hoci ide o malý rozdiel, investori dali jasne najavo, že veria viac súkromnej spoločnosti ako Obamovej administratíve.
Podobne na tom boli v minulých týždňoch aj obligácie ďalších súkromných spoločností, ako sú Procter & Gamble alebo Johnson & Johnson. Väčšinou pritom platilo, že vládne dlhopisy mali nižšie výnosy, preto boli považované za menej rizikové. Teraz sa však tento pomer obrátil. "Ide o mimoriadne zriedkavú udalosť v dejinách dlhopisového trhu," komentoval dianie Jack Malvey, bývalý stratég banky Lehman Brothers.
Americké zadlžovanie
Neobvyklú zmenu vyvolalo predovšetkým niekoľko vĺn emisií amerických vládnych dlhopisov. Od začiatku minulého roka vydalo americké ministerstvo financií dlhopisy v celkovej hodnote 2,6 bilióna amerických dolárov a úplne zahltilo trh s týmito cennými papiermi.
Deficit štátneho rozpočtu tak dosiahol desať percent hrubého domáceho produktu najväčšej ekonomiky sveta, čo je najviac v jej povojnovej histórii. Americkému zadlžovaniu pritom ešte nie je zďaleka koniec. Dnes by malo dôjsť k ďalšej emisii amerických vládnych dlhopisov s dvojročnou splatnosťou za 44 miliárd dolárov a do konca marca by si Obamova vláda mala požičať ďalších 74 miliárd dolárov.
Svoje pôžičky však budú musieť Spojené štáty aj splácať. Agentúra Mooddy's predpovedá, že úverové náklady Spojených štátov dosiahnu v tomto roku sedem percent z vybraných daní a v roku 2013 pôjde na umorenie vládnych dlhov rovno jedenásť percent z daňových príjmov za príslušný rok.
"Spojené štáty sa tak rýchlo blížia ku strate svojho ratingu AAA," uviedli analytici agentúry Moody's. Podľa rozpočtového výboru Kongresu dosiahne verejný dlh krajiny v roku 2020 deväťdesiat percent HDP, teda 20,3 miliardy dolárov.
Pred prehlbovaním verejného deficitu rozvinutých krajín varoval minulý týždeň aj Medzinárodný menový fond (MMF). "Rozvinuté ekonomiky čelia akútnemu riziku vysokého dlhu," uviedol v piatok prvý tajomník hlavného riaditeľa MMF John Lipsky na odbornom fóre v Pekingu.
Podľa Lipského dosahuje dlh vyspelých ekonomík úrovne z 50. rokov, kedy sa svet vyrovnával s dôsledkami druhej svetovej vojny. "Do roku 2014 dosiahne dlh krajín skupiny G7, okrem Kanady a Nemecka, sto percent ich HDP," dodal Lipsky.
Buffettov zlatý dážď
Namiesto vládnych dlhopisov tak investori radšej siahajú po podnikových dlhopisoch. Zatiaľ čo v roku 2008 sa korporátnych dlhopisov hromadne zbavovali, za minulý rok dosiahli podľa štatistiky americkej centrálnej banky Fed čisté nákupy týchto cenných papierov 153 miliárd dolárov, čo je najviac od roku 2004.
Štátnym dlhopisom pritom príliš neverí ani sám Warren Buffett. "Korporátne dlhopisy boli oproti tým vládnym smiešne lacné," citovala agentúra Bloomberg z výročného listu akcionárom Warrena Buffetta. "Veľké príležitosti neprichádzajú často. Keď prší zlato, siahnite po vedre, nie po náprstku," vyzýval k dalším nákupom úspešný investor, ktorého označil magazín Forbes za tretieho najbohatšieho muža planéty.