Rozmary počasia aj politické rozpory v hlavných producentských oblastiach vyháňajú v poslednej dobe ceny poľnohospodárskych komodít na mnohoročné maximá.
Ceny cukru, kávy a kakaa stúpajú tento týždeň na komoditných trhoch do výšin, kde už dlho neboli. "Tento vývoj sa v najbližších mesiacoch odrazí aj na raste domácich maloobchodných cien kávy a cukru," tvrdí analytik spoločnosti Colosseum Boris Tomčiak.
Jedna libra surového cukru s dodaním v marci sa na newyorskej burze tento týždeň predávala až za 33,5 centa, najdrahšie za posledných tridsať rokov.
Cena cukru za posledných 5 rokov
Marcový kontrakt na kávu Arabica sa zase dostal na najvyššiu hodnotu za viac ako trinásť rokov, keď sa jedna libra kávy dostala na cenu 2,3 dolára.
Cena kávy za posledných 5 rokov
Cenu zvyšuje zlé počasie
Prudkému rastu cien surového cukru pomohlo podľa analytikov niekoľko faktorov. Jedným z dôvodov sú obavy z nižšej produkcie v Brazílii, ktorá je najväčším producentom tejto suroviny na svete. Podľa údajov brazílskej asociácie Unica klesla produkcia cukru kvôli veľkým suchám v druhej polovici novembra o 18 percent.
Asociácia preto znížila svoj odhad úrody cukrovej trstiny v Brazílii na 560 miliónov metrických ton. Augustový odhad bol pritom o desať miliónov vyššie.
K zdraženiu cukru napomohli aj silné dažde v Austrálii, kvôli ktorým prišli tento rok farmári asi o tri milióny ton cukrovej trstiny. Druhý najväčší svetový producent tak podľa odhadov austrálskej vlády vyprodukuje tento rok len tri a pol milióna ton cukru, najmenej za posledných 19 rokov.
Nedostatočná celosvetová produkcia cukru v posledných dvoch rokoch zapríčinila, že zásoby tejto komodity sú na dvadsaťročných minimách. Nedostatok cukru postihol po desaťročiach aj Európu. Správa, že dve najväčšie portugalské rafinérie cukru zastavili produkciu, pretože im došli zásoby surového cukru, spôsobila v krajine nákupnú horúčku.
Supermarkety obmedzili predaje
"Ľudia kupovali desať kíl cukru, hoci by sa za normálnych okolností kúpili len jeden," povedala Ana Isabel Trigo Morais, generálna riaditeľka Portugalskej asociácie maloobchodných predajcov. Niektoré supermarkety tak boli nútené obmedziť predaj cukru na dve až tri kilá na osobu. Portugalský minister poľnohospodárstva dokonca vydal vyhlásenie, v ktorom žiadal obyvateľstvo, aby zostalo v pokoji a cukor neskupovalo, pretože prevádzkovanie rafinérií bude čoskoro obnovené.
Veľké nárasty ceny zaznamenáva v poslednej dobe aj káva. Dôvodom sú okrem iného správy o nadmerných dažďoch, ktoré ohrozujú budúcu úrodu v Kolumbii, ktorá je druhým najväčším pestovateľom kávy Arabica na svete. Podľa predpovede budú nezvyčajne silné zrážky sužovať Kolumbiu až do prvého štvrťroku budúceho roka. Cena Arabicy od začiatku roka vzrástla už takmer o 70 percent, čo predstavuje najväčší ročný nárast od roku 1994.
Kvôli nepokojom v Pobreží Slonoviny, ktoré je najväčším svetovým producentom kakaových bôbov, rastie v posledných dňoch aj cena kakaa. Boje, ktoré v krajine vypukli po prezidentských voľbách, vyhnali cenu kakaa tento mesiac už o takmer osem percent nahor. Jedna tona sa predáva takmer za 3000 dolárov.
Na rekorde je aj meď
Historické maximum včera dosiahla aj cena medi, keď sa jedna tona kovu obchodovala v Londýne za 9327 dolárov. Trh sa totiž obáva výpadkov dodávok po nehode v čilskom Collahuas.
Tretia najväčšia svetová baňa na meď v pondelok zastavil dodávku po víkendovej havárii, kvôli ktorej bol uzavretý kľúčový prístavný terminál.
Cena medi za posledných 5 rokov