Nervozita medzi investormi na finančných trhoch silnie. Dospeli k presvedčeniu, že ani mohutný záchranný balík, ktorý Európska únia a MMF chystajú pre Írsko v hodnote 80-90 miliárd eur, tejto krajine nepomôže spasiť banky. Ani zabrániť prenosu finančnej "nákazy" do Portugalska a Španielska.
Mraky nad eurozónou zhustli po včerajšom vyjadrení spolkovej kancelárky Angely Merkelovej, ktorej krajina ponesie zhruba 30 percent záťaže spojenej s plánovanou pomocou Írsku. "Situácia s eurom je naozaj veľmi vážna," vyhlásila Merkelová v Berlíne pred zástupcami zamestnávateľských zväzov.
Podľa nej sa eurozóna ocitla v situácii, ktorá bola ešte pred rokom nepredstaviteľná. Ešte, že je k dispozícii záchranný "balík" v hodnote 750 miliárd eur, z ktorého môžu postihnuté krajiny čerpať. "Ale každý žiadateľ musí splniť prísne podmienky," dodáva kancelárka.
John Lipsky, zástupca šéfa MMF, včera ubezpečil, že rokovania o pomoci Írsku intenzívne prebiehajú a vyvíjajú sa sľubne.
Najskôr musí byť rozpočet
Ale skôr, než peniaze pre írske banky dorazia, musí mať krajina schválený rozpočet na budúci rok. Premiér Brian Cowen v ňom chce výdavkovými škrtmi a zvýšením daní z príjmov fyzických osôb a nehnuteľností získať šesť miliárd eur. To je suma zodpovedajúca 3,5 percenta írskeho HDP. Nie je však isté, že parlament rozpočet promptne schváli.
Opozícia požaduje vypísanie okamžitých parlamentných volieb a demisiu premiéra. Ten to rázne odmietol s tým, že predčasné voľby sa môžu konať až po schválení rozpočtu. Ak Írsko nedostane pomoc včas, počas januára, môže dôjsť k najhoršiemu - útoku sporiteľov na peňažné ústavy. Allied Irish Banks, druhý najväčší ústav v Írsku, oznámila, že od začiatku roka stratila 17 percent vkladov. A najväčšia Bank of Ireland upozorňuje, že sa jej prudko zhoršil pomer medzi poskytnutými pôžičkami a vkladmi - zo 145 percent koncom júna na súčasných 160 percent.
Akcie Bank of Ireland za posledný rok
Medzinárodná pomoc Írsku 80 až 90 miliárd 50 miliárd |
Riziko nebezpečnej nákazy
Aj keď politici, napríklad prezident Európskej rady Herman Van Rompuy, uisťujú, že "nákaze" sa podarí zabrániť, investori už upierajú svoje zraky na Portugalsko. Tomu sa nedarí znižovať rozpočtový deficit, ako si predsavzalo. "Riziko, že táto krajina požiada o pomoc, je značné," hovorí Ralph Solveen z Commerzbank. Akonáhle by došlo na Portugalsko, ktoré by odhadom potrebovalo najmenej 50 miliárd eur, zosilní tlak na susedné Španielsko. Jeho HDP je zhruba dvakrát väčší ako grécky, írsky a portugalský dohromady.
Experti predpokladajú, že Španieli by zo záchranného fondu odčerpali 300 miliárd eur. "Španielsko je už veľké sústo. Odsalo by všetky prostriedky z fondu, takže keby sa od neho nakazilo Taliansko, bol by v stávke osud eura," rysuje pochmúrny scenár Antonio Pascual z britskej banky Barclays Capital.
Euro aj burzy zase padajú
Vyjadrenie spolkovej kancelárky včera poslalo kurz eura nadol na skoro dvojmesačné minimum - oslabil o 1,7 percenta a klesol pod 1,34 dolára. Spoločná mena voči americkému doláru od začiatku novembra stratila päť percent.
Vývoj kurzu eura za posledný rok
Obavy, že chystaná pomoc Írsku nezaberie a v krajine padne vláda, silne doľahli aj na akciové burzy. Širší burzový index FTSEurofirst 300 včera prišiel o 1,3 percenta a končil na šesťtýždňovom minime (necelých 1079 bodov).