StoryEditor

Vinníci finančnej krízy? Tieň podvodov padá na Wall Street

14.05.2010, 12:00
Aféra Goldman Sachs, ktorá mala podľa Komisie pre cenné papiere a burzy (SEC) podvádzať svojich klientov, môže byť len špičkou ľadovca. Kvôli podozrivým predajom finančných derivátov sú vyšetrované aj ďalšie kľúčové banky na Wall Street.

Podľa denníka New York Times newyorský prokurátor Andrew Cuomo, ktorý sa podieľal na vyšetrovaní finančného "podvodu storočia" Bernie Madoffa, vyšetruje hneď osem bánk vrátane Goldman Sachs, Morgan Stanley alebo UBS.

Prokurátor ich podozrieva z toho, že zámerne poskytovali ratingovým agentúram zavádzajúce informácie o niektorých cenných papieroch z ich portfólia, aby získali lepšie hodnotenie.

Za čo môžu ratingové agentúry?

Predmetom vyšetrovania sú aj samotné ratingové agentúry Fitch, Standard & Poor'sa Moody's, ktoré finančné produkty podozrivých bánk hodnotili. V neporiadku sú podľa Cuoma aj rokovania spomenutých bánk voči zamestnancom ratingových agentúr.

Goldman mali napríklad ponúkať zamestnacom agentúry Fitch milióny dolárov za to, že upravia rating ich produktov. Práve dobré hodnotenie rizikových finančných derivátov bola jednou z príčin rozpútania najväčšej ekonomickej krízy od druhej svetovej vojny. Investori na ratingy agentúr spoliehali a tieto stávky ich potom stáli miliardy dolárov.

Nákaza sa šíri od Goldman Sachs ďalej

Nezávisle od štátneho zástupcu pokračuje s vyšetrovaním predaja finančných derivátov aj SEC. Tá už začala civilné vyšetrovanie s bankami JPMorgan & Chase, Citigroup, Deutsche Bank a UBS.

Noví podozriví

Podľa amerických médií sú vyšetrované banky JPMorgan & Chase, Deutsche Bank, UBS, Citigroup, Credit Suisse, Credit Agricole a Merrill Lynch. Preverujú aj ratingové agentúry Standard & Poor's, Fitch a Moody's.

Prípad Morgan Stanley

Americká Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) začala už v stredu vyšetrovanie banky Morgan Stanley, ktorú podozrieva z podvodu pri predaji finančných derivátov.

Precedens Goldman Sachs

Zatiaľ jedinou bankou, ktorú SEC kvôli podvádzaniu klientov obvinila, je spoločnosť Goldman Sachs. Jej šéf Lloyd Blankfein musel tiež vypovedať o praktikách banky pred osobitným podvýborom Senátu amerického Kongresu.  

Komisia banky podozrieva z toho, z čoho viní banku Goldman Sachs, teda že ponúkali svojim klientom hypotekárne deriváty, ktorým oni sami neverili a stavili na pokles ich hodnoty. Vyšetrovanie SEC v stredu rozšírilo aj na banku Morgan Stanley.

Po Goldman Sachs je na muške Morgan Stanley

Komisia sa chce zamerať predovšetkým na produkty, ktoré obchodníci prezývali "mŕtvi prezidenti", teda hypotekárne deriváty pomenované po dvoch zosnulých prezidentoch Spojených štátov James Buchanana a Andrew Jacksona.

Šéf banky James Gorman však akékoľvek previnenie spoločnosti odmietol. "Neboli sme americkými federálnymi úradmi o vyšetrovaní doteraz informovaní," povedal Gorman na tlačovej konferencii v Tokiu. Ostatné banky aj vyšetrovatelia odmietajú situáciu komentovať.

Banka Morgan Stanley pritom nepatrila k najväčším hráčom na trhu s hypotekárnymi derivátmi. Hoci na "mŕtvych prezidentoch" zarobila, jej zisky z týchto obchodov podľa denníka Wall Street Journal úplne zatienila strata vo výške deväť miliárd dolárov, ktoré v roku 2007 stavila na rast hypotekárneho trhu.

Kontrola Wall Street

Americkí senátori v súčasnosti rokujú o reforme finančnej regulácie, ktorá by teraz mala podobným ťažkostiam zabrániť. Opoziční republikáni, bez ktorých hlasov reformu nemožno schváliť, kritizujú príliš veľké právomoci, ktoré by zákon dal úradom.

Zatiaľ tak nie je isté, aké veľké právomoci nakoniec americká vláda získa pre kontrolu Wall Street. Snemovňa reprezentantov už svoju verziu reformy schválila, ak ju Senát bude nasledovať, budú sa obe komory Kongresu musieť dohodnúť na kompromisnom znení.

ihned.cz

01 - Modified: 2005-02-01 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Plháková sa vrátila
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/financie-a-burzy, menuAlias = financie-a-burzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
23. december 2024 06:17