StoryEditor

Predaj Dexia banky dostal zelenú

04.02.2011, 13:46
Autor:
TASRTASR
Protimonopolný úrad schválil kúpu Dexia banky investičnou skupinou Penta.

Odbor koncentrácií Protimonopolného úradu (PMÚ) SR schválil kúpu Dexia banky Slovensko investičnou skupinou Penta. Rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť 2. februára tohto roka. Penta už v súčasnosti pôsobí v slovenskom bankovom sektore prostredníctvom Privatbanky.

"Úrad dospel k záveru, že predmetnou koncentráciou nedochádza k vytvoreniu a ani k posilneniu dominantného postavenia podnikateľa Penta, ktorého dôsledkom by boli významné prekážky efektívnej hospodárskej súťaže na relevantnom trhu," informoval dnes PMÚ na svojej internetovej stránke.

Penta Investments Limited (na snímke spolumajiteľ Jaroslav Haščák) je súčasťou holdingovej štruktúry spoločností Penta, ktorá bola založená v roku 1994. Penta investuje predovšetkým do oblasti energetiky, retailu, zdravotníctva, leteckej výroby, strojárstva, privátneho bankovníctva, telekomunikácií a zábavného priemyslu. Skupina pôsobí vo viac než desiatich krajinách Európy.

Privatbanka sa orientuje na poskytovanie privátneho bankovníctva, ktorého podstatou je komplexná starostlivosť o správu majetku klienta s individuálnym prístupom. Nosnými službami privátneho bankovníctva sú služby investičného charakteru, ďalej ide o nástroje finančných trhov s cennými papiermi. Privatbanka poskytuje tiež finančné produkty a služby pre firemnú klientelu.

Dexia banka je akciovou spoločnosťou, ktorej predmetom činnosti je najmä prijímanie vkladov, poskytovanie úverov, tuzemské a cezhraničné prevody peňažných prostriedkov, poskytovanie investičných služieb, investičných činností, finančný lízing, poskytovanie záruk, otváranie a potvrdzovanie akreditívov, vydávanie a správa platobných prostriedkov, poskytovanie poradenských služieb v oblasti podnikania a vydávanie cenných papierov.

Belgicko-francúzska banková skupina Dexia ešte v novembri minulého roka oznámila, že predala 88,71-% podiel vo svojej slovenskej dcére investičnej skupine Penta. Transakcia bola súčasťou dohody s Európskou komisiou (EK). Tá banke nariadila, aby výmenou za záchranný balík vo výške 6,4 miliardy eur, ktorý jej v roku 2008 poskytli spoločne Belgicko, Francúzsko a Luxembursko, okrem iného predala svoju slovenskú dcéru do 31. októbra 2012. Kúpno-predajná zmluva ešte podliehala súhlasu Národnej banky Slovenska (NBS) a PMÚ SR.

01 - Modified: 2005-03-13 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Víťazná séria Fína Hautamäkiho
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/financie-a-burzy, menuAlias = financie-a-burzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
01. január 2026 11:01