Reagoval tak na utorkové zníženie ratingu Islandu zo strany agentúry Fitch v dôsledku rozhodnutia islandského prezidenta vetovať zákon o vyplatení odškodného Británii a Holandsku za zmarené vklady ich obyvateľov v skrachovanej islandskej internetovej banke Icesave.
"Neexistuje nič, čo by smerovalo k tomu, že Island by (po znížení ratingu) mal problémy so splácaním dlhov," povedal Sigfusson. "Napriek tomu sa však trpezlivosť zahraničia voči Islandu stráca. To je realita a tej budeme musieť čeliť," dodal minister.
Británia a Holandsko žiadajú od Islandu vrátiť do šiestich rokov asi 4 miliardy eur, ktoré vyplatili svojim občanom ako odškodné za stratu vkladov po zrútení Icesave v roku 2008. Islandský prezident Ólafur Ragnar Grimsson však parlamentom schválený zákon o vyplatení kompenzácií týmto dvom krajinám v utorok (5. januára) vetoval. Jeho veto znamená, že o ďalšom osude zákona budú rozhodovať Islanďania v referende. Londýn a Amsterdam však nemajú istotu, že sa k peniazom dostanú, pretože prezident vetoval zákon potom, ako sa približne štvrtina voličov podpísala pod petíciu proti vyplateniu peňazí.
Ako v rozhovore pre BBC povedal britský minister pre finančné služby Paul Myners, ak Islanďania budú hlasovať proti, krajina vypadne z globálneho finančného systému a príde aj o finančnú pomoc od Medzinárodného menového fondu (MMF), ktorú potrebuje na oživenie svojej takmer zrútenej ekonomiky.
Informovali o tom agentúry Reuters a Bloomberg.