Súčasnému predsedovi Euroskupiny Jean-Claude Junckerovi skončí mandát tento mesiac, možno mu ale bude predĺžený. Nemecko a Francúzsko sa podľa týždenníka Der Spiegel dohovárajú na kompromisnom "rotujúcom" predsedníctve.
Mandát súčasného predsedu ministrov financií krajín eurozóny (Eurogroup) Jeana-Clauda Junckera síce vyprší na konci júla, ale podľa niektorých signálov od európskych politikov môže byť predĺžený. V Európe sa totiž hľadá jeho vhodný nástupca.
V minulosti sa špekulovalo o estónskom ministrovi financií Jürgenovi Ligiovi, Nemecko a Francúzsko ale teraz vymýšľa nové riešenie. Podľa posledného vydania nemeckého týždenníka Der Spiegel sa už dohodli tamojšia kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Francois Hollande na kompromisnom riešení, ktoré by zahŕňalo rotujúce predsedníctvo.
To by znamenalo, že by po Junckerovi spočiatku prevzal riadenie Eurogroup nemecký minister financií Wolfgang Schäuble a v polovici doby mandátu by ho vystriedal jeho francúzsky kolega Pierre Moscovici.
Ten ale špekulácie tlače odmieta. "Neviem, odkiaľ táto správa prišla. Neuvažuje sa o tom, "povedal Moscovici agentúre Reuters po konferencii v juhofrancúzskom meste Aix-en-Provence.
Hollande myšlienku potvrdil
Medzitým ale francúzsky prezident novinárom potvrdil, že sa o istej forme francúzsko-nemeckého nástupníctva uvažuje. "Až skončí Junckerovi mandát, nájdeme vhodné riešenie - francúzsko-nemeckej riešenie, "povedal médiám vo francúzskej Remeši.
Podľa Moscoviciho budú ministri na pondelňajšej schôdzke rokovať práve o tom, kto povedie Euroskupinu po skončení Junckerovho mandátu.
"Francúzi by boli radi, keby Juncker zostal v čele skupiny ministrov financií eurozóny ešte nejaký čas. Medzitým by sme pripravili stabilné riešenie," povedal tiež Moscovici.
Hovorca nemeckej vlády Steffen Seibert a hovorca nemeckého ministra financií Martin Kotthaus nové špekulácie nepotvrdili. Podľa nich sa v otázke nástupca Jeana-Clauda Junckera neobjavil posun.
Jean-Claude Juncker stojí v čele ministrov financií eurozóny od roku 2004. Jeho mandát je dvojročný.
Ministri financií eurozóny na svojich stretnutiach rokujú o dodržiavaní tzv Paktu stability a rastu a rozhodujú napríklad o pridelení finančnej pomoci niektorej z problémových krajín.