StoryEditor

Desať firiem, ktorých akcie musíte mať

13.12.2011, 17:30
Autor:
Saxo BankSaxo Bank
Prinášame vám desať akcií, pri ktorý sa očakáva dividendový výnos presahujúci štyri percentá.

Namiesto predávania akcií a investovania takto získaných prostriedkov do mien alebo dlhopisov môžu byť spoľahlivou investičnou stratégiou akcie s vysokou dividendou a silným rastom zisku. Našim sitom v Saxo Bank nakoniec prešlo 10 akcií, pri ktorých sa v nasledujúcich dvoch rokoch očakáva dividendový výnos presahujúci štyri percentá a ktoré by mali vykazovať solídny rast zisku. Analytici majú v priemere na tieto akcie odporúčanie "držať" a rozdiel medzi aktuálnou a cieľovou cenou je medzi nulou a 35 percentami (pozri tabuľku 1).

Jediná akcia, ktorá medzi vybranými titulmi stojí trochu stranou je American Capital Energy (AGNC), u ktorej je očakávaný dividendový výnos v nasledujúcich dvoch rokoch 17,3%. V predchádzajúcich rokoch tvoril dividendový výnos 17,9% v roku 2009 a 19,4% v roku 2010. Pretože ide o trust investujúci do nehnuteľností, ktorý investuje do cenných papierov krytých aktívami ako sú MBS (mortgage-backed security, obdoba hypotekárnych záložných listov) a CDO (Collateralized debt obligation, kolateralizované dlhové obligácie), má spoločnosť povinnosť vyplácať akcionárom príjem po zdanení formou dividend. Ak by však došlo k rastu úrokových sadzieb alebo ďalšiemu obmedzeniu likvidity, mohlo by byť pre biznis model AGNC ťažké vyplácať naďalej dividendu.


Na opačnom konci tabuľky a uprostred grafu 1 je taliansky výrobca pneumatík Pirelli & C. Hoci ide o taliansku firmu, neboli akcie Pirelli & C zasiahnuté tak veľmi, ako ostatné "Turbo PIIGS". Naopak firma vykazuje stabilný obrat (pričom len 10% pochádza z Talianska) a od začiatku roka akcie posilnili o 12,1 percenta. Dividenda sa v nasledujúcich dvoch rokoch čaká tesne nad hranicou 4 percent a cena akcie sa obchoduje za 8,5 násobok zisku.

Aké boli kritériá výberu

V Saxo Bank sme sa sústredili na akcie s väčšou kapitalizáciou, minimálne vo výške 3 miliardy USD. Ďalej sme požadovali, aby očakávaný dividendový výnos v nasledujúcich dvoch rokoch presahoval 4 percentá. Týmito kritériami prešlo 601 akcií, ktoré majú potenciál vyplácať v nasledujúcich dvoch rokoch dobrú dividendu. Vzorku sme ďalej zúžili požiadavkou na rast zisku na akciu v nasledujúcich dvoch rokoch najmenej o 14 percent a požiadavkou na dobrý ročný rast v nasledujúcich troch rokoch. Ďalej sme stanovili maximálne možné budúce P / E na hodnotu 15 a vybrali sme akcie, pri ktorých analytici veria, že majú pred sebou rastový potenciál. Výsledkom bolo 10 priemyselných podnikov.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/financie-a-burzy, menuAlias = financie-a-burzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
30. máj 2023 09:46