StoryEditor

Čínu čaká tvrdý ekonomický dopad

15.12.2011, 16:00
Čínu sa aj napriek snahám politikov blíži k tvrdému pristátiu, aspoň to naznačujú štatistiky.

Podľa ekonómov zo zeme vo veľkom odchádza kapitál a všetko nasvedčuje tomu, že sa čínski predstavitelia chystajú oslabiť tamojšiu menu juan.

Výrobná aktivita v Číne v decembri padá, rovnako ako počet nových objednávok, ukázal v stredu prieskum medzi nákupnými manažérmi. Čínske štatistiky sú čím ďalej tým viac znepokojivé.

Krajina nedávno oznámila, že ceny nových domov v Pekingu spadli v novembri medzimesačne o 35 percent. Ak je to len vzdialená pravda, potom tamojšou vládou ohlásené mäkké pristátie začalo veľmi zle a môže sa ľahko vymknúť kontrole.

A to nie je zďaleka všetko. Rast čínskeho peňažného agregátu M2 v novembri spomalil na 12,7 percenta, čo je najnižšia hodnota za posledných desať rokov. Objem novo poskytnutých úverov potom medzimesačne klesol o 5 percent. Centrálna banka navyše obrátila smer a začína uvoľňovať monetárnu politiku. Inflačné tlaky totiž ustupujú a čínska centrálna banka tak po prvýkrát od roku 2008 znížila povinné minimálne rezervy.

Príde obchodná vojna?

Čínske akcie tiež vydávajú varovné signály. Shanghai Composite Index od tohtoročného mája stratil takmer tretinu hodnoty. Je o 60 percent nižšie oproti jeho vrcholu z roku 2008.

"Investori veľmi podceňujú riziko tvrdého dopadu čínskej ekonomiky, a určite aj ďalších ekonomík krajín BRIC (Brazília, Rusko, India, Čína) ... Z môjho pohľadu ide o" krvavo komický investičný koncept "," povedal analytik francúzskej banky Société Générale Albert Edwards .

"Krajina BRIC padajú ako kocky a kríza sa živí realitným trhom, spôsobeného jeho nestabilným cyklom. Priemyselná výroba potom už tiež padá, hlavne v Indii, do Brazílie prídu prepady čoskoro," dopĺňa Edwards.

"Majú veľa nevyužitých kapacít, takže začnú zavádzať dumpingové ceny tovaru, čo so sebou prináša deflačné riziko pre zvyšok sveta. Nie je tak žiadnym prekvapením, že Čína zaviedla colné tarify na dovoz vozidiel automobilky GM. Podľa mňa Čína v budúcom roku bude devalvovať juan, čo by mohlo spôsobiť obchodnú vojnu, "uzavrel analytik.

Devízové ​​rezervy padajú

Čínske devízové ​​rezervy, ktoré sú teraz vo výške 3,2 bilióna dolárov, už tri mesiace po sebe padajú, a to aj napriek prebytku zahraničného obchodu. Horúce peniaze tak tečú zo zeme. "Prílev kapitálu alebo stávka na posilňujúci juan je minulosťou. Naše devízové ​​rezervy sa každým dňom znižujú," povedal bývalý člen čínskej centrálnej banky Li Jang.

A ešte trochu čísel z čínskej ekonomiky. Spotreba domácností od deväťdesiatych rokov minulého storočia spadla zo 48 percent HDP na 36 percent HDP. Výška investícií dosiahla 50 percent domáceho produktu. ,, Realita je taká, že Čína v súčasnej dobe potrebuje významne vyšší objem financií, aby udržala rast na rovnakých hodnotách ako tomu bolo v minulých rokoch, "povedal čínsky analytik Charlene Čchu.

Čína tak čelí veľkému vytriezveniu, rovnako ako my.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/financie-a-burzy, menuAlias = financie-a-burzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
22. november 2024 19:01