StoryEditor

Online gigant mieri na burzu. Už zarobil miliardu

16.12.2011, 10:04
Autor:
čtkčtk
Americká spoločnosť Zynga si predajom časti svojich akcií zaistila jednu miliardu dolárov.

To je na hornej hranici predbežne stanoveného pásma 8,50 až 10 dolárov za akciu a svedčí to o celkovo solídnom záujme, ktorý by dnes popoludní mali investori ukázať, až sa akcie začnú obchodovať na trhu Nasdaq. Primárna emisia Zynga je v internetovej brandži v USA najväčšou od roku 2004, kedy na burzu vstúpil Google.

Zynga sa špecializuje na online hry, ako je CityVille alebo Farmville, o ktoré je v poslednej dobe značný záujem. Časť analytikov ale nabáda k opatrnosti. Zynga je totiž závislá na sociálnej sieti Facebook. Z ich užívateľov sa regrutuje drvivá väčšina jej hráčov. Iní analytici to naopak pokladajú za výhodu a za jednu z možností, ako sa už teraz podieľať na raste Facebooku, než firma sama vstúpi na burzu.

Miernym sklamaním je fakt, že Zynga nezvýšila počet ponúkaných akcií, a nevyužila tak vysoký záujem, ktorý o ne bol. Firma podľa plánu predala 100 miliónov akcií triedy A, čo jej s ohľadom na predajnú cenu dáva spomínanú miliardu dolárov. Keď na trh pred siedmimi rokmi vstupoval Google, zaistil si zhruba 1,9 miliardy dolárov.

Zynga tiež uviedla, že niektorí jej akcionári dali upisovateľom 30 dní na nákup ďalších 15 miliónov akcií. Z tohto predaja by už Zynga žiadne peniaze nezískala, výnos by zostal upisovateľom. Týmto spôsobom by sa len zvýšil počet akcií v obehu.

Zynga vydáva štyri z piatich najhranejších hier na Facebooku. Mesačne pritom jej online hry hrá približne 200 miliónov ľudí. Šéf Zynga Mark Pincus však verí, že firma bude schopná počet hráčov zdvojnásobiť. Žiadny časový rámec na dosiahnutie tohto cieľa ale neuviedol.

Predajná cena akcií Zynga celú firmu oceňuje približne na 8,9 miliardy dolárov. To je výrazne pod cenou 14 miliárd dolárov, o ktorých sa hovorilo ešte v novembri. V lete bolo nadšenie ešte vyššie a odhady sa pohybovali až okolo dvojnásobku súčasných hodnôt.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/financie-a-burzy, menuAlias = financie-a-burzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
31. máj 2023 02:28