StoryEditor

Európske banky sú bližšie ku kolapsu

05.10.2011, 12:25
Európsky bankový sektor čelí nedostatku dôvery. Jeho problémy môžu stiahnuť aj americké banky.

Niekedy čísla hovoria za všetko. Posledným konkrétnym prípadom sú finančné deriváty kreditného zlyhania (takzvané CDS - credit default swap) bánk z krajín eurozóny, ktoré ukazujú, že európsky finančný systém je bližšie zrúteniu než tomu bolo pred niekoľkými málo rokmi.

Chýba dôvera

Index úverového zlyhania iTraxx, ktorý meria mieru rizika kolapsu bánk v eurozóne, totiž v posledných dňoch vysoko prekročil hodnoty, ktoré boli viditeľné po krachu americkej banky Lehman Brothers pred tromi rokmi. Banky v Európe si tak znovu nedôverujú, čo im obmedzuje možnosť získavať peniaze na medzibankovom trhu.

Posledný vývoj však zároveň znovu otvoril diskusiu, či sú deriváty CDS vhodným vodidlom pre takéto meranie, pretože veľmi často menia svoj vývoj s predstihom oproti ostatným cenným papierom. "V bankovom sektore majú ceny CDS tendenciu sa vyvíjať s predstihom ako ceny akcií alebo dlhopisov, ale nevyhnutne to neznamená, že sa ceny na ostatných trhoch budú tiež vyvíjať týmto smerom," povedal denníku The Financial Times Alan Wilde zo spoločnosti Barings.

Niektorí bankári si však myslia, že trh s CDS je ako kanárik v bani, ktorý signalizuje potenciálne veľké výpredaje na akciových trhoch. Trh s CDS je však oveľa menší než dlhopisový trh, ktorý je pre investorov zásadnejší.

Index na novom rekorde

Poďme sa pozrieť na konkrétne čísla. Index iTraxx sa v posledných dňoch vyšplhal na nový rekord od svojho založenia v roku 2004, keď v utorok dosiahol na 566 bodov. To znamená, že sa len od 1. augusta tohto roka zvýšil o 257 bodov.

Vývoj indexu iTraxx

Už len to naznačuje, že nálada na trhoch je stále čoraz viac negatívna nielen v bankovom sektore, ale v celej eurozóne. Každý bázický bod indexu totiž predstavuje 1000 eur a zabezpečuje dlh vo výške 10 miliónov eur. Je však nutné si tiež všimnúť, že neistota ohľadom ďalšieho vývoja v Grécku, ktorá posiela bankové akcie nadol, ovplyvňuje aj americké banky.

Hodnoty cien CDS banky Morgan Stanley sa v utorok vyšplhali k 650 bázickými bodom, nakoniec však po správe, že európske politické špičky chystajú rekapitalizáciu finančných inštitúcií, spadli na 563 bodov. U veľkých európskych finančných domov ako je francúzska BNP Paribas sa hodnota CDS zvýšila na 291 bodov, u Royal Bank of Scotland na 405 bodov. U týchto bánk došlo v posledných mesiacoch k skokovému rastu v cenách CDS.

Spready u päťročných CDS- zmeny od začiatku augusta

"Celý systém teraz trpí nedostatkom dôvery," povedal The Financial Times nemenovaný zdroj z jednej veľkej banky na Wall Street. "Je to preto, že nikto nevie, aký presne bude mať dlhová kríza v Európe dopad na banky," doplnil.

Vyššie náklady na obstaranie finančných derivátov CDS sa stávajú problémom, pretože pre mnoho inštitúcií je teraz príliš drahé si tento inštrument zaobstarať, aby sa zabezpečili proti riziku. A to má negatívny vplyv na dlhopisový trh.

ihned.cz

01 - Modified: 2005-04-08 08:04:15 - Feat.: 0 - Title: Minister financií navštívil Eximbanku
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/financie-a-burzy, menuAlias = financie-a-burzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
22. november 2024 18:38