Grécko dostane ďalšiu splátku zo sľúbenej medzinárodnej pomoci aj napriek vyššiemu rozpočtovému deficitu a pomalému pokroku v reformách, pretože eurozóna nechce, aby ju Grécko opustilo.
Informovali o tom cez víkend nemecké časopisy Wirtschaftswoche a Focus s odvolaním sa na zdroje z euroskupiny a Európskeho parlamentu.
Atény majú obnoviť rokovania s tzv. Trojkou medzinárodných veriteľov, teda Európskou komisiou, Európskou centrálnou bankou a Medzinárodným menovým fondom, budúci týždeň.
Krajina potrebuje získať ďalších 31 miliárd eur z pomoci, aby odvrátilo hrozbu bankrotu a odchodu z eurozóny.
Grécko čakajú ďalšie reformy
"Grécko dostane zoznam reforiem, ktoré musí schváliť ich parlament do stanoveného termínu. Peniaze budú uvoľnené akonáhle ich zákonodarcovia schvália," povedal zdroj Wirtschaftswoche.
Nespresnil však, aké reformy to budú. Iba poznamenal, že eurozóna sa teraz sústredí na to, aby zabránila odchodu Grécka. "Obavy z 'domino efektu' v eurozóne sú príliš veľké," dodal.
"Správa bude vypracovaná Trojkou takým spôsobom, aby mohli byť peniaze vyplatené," citoval zdroj z európskeho parlamentu časopis Focus.
Odchod Grécka z eurozóny nehrozí
Peer Steinbrück, ktorý je kandidátom nemeckej opozičnej Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) na spolkového kancelára pre voľby v budúcom roku, v nedeľu v rozhovore pre Die Welt am Sonntag uviedol, že Grécko by malo dostať viac času na reformu svojej ekonomiky a nesmie byť vyhodené z eurozóny.
Nemecko by podľa neho malo byť pripravené poskytnúť Grécku v budúcnosti ďalšiu pomoc. Či SPD podporí v parlamente tretí záchranný balík pre Grécko bude podľa neho závisieť na podmienkach, ktoré s tým budú spojené.
Odmietol však odchod Grécka z eurozóny, ktorý by podľa neho bol devastujúci.
Grécko je teraz piatym rokom v recesii a žiada o predĺženie lehoty na splnenie podmienok pomoci o dva roky. Podľa niektorých ekonómov však krajina nebude po ukončení druhého záchranného programu schopná vrátiť sa na medzinárodné kapitálové trhy a bude potrebovať tretí záchranný úver.
Grécko teraz čerpá druhý záchranný úver v hodnote 130 miliárd eur. V roku 2010 začalo čerpať prvú pôžičku 110 miliárd eur, počas čerpania sa ale ukázalo, že záchranný úver Grécku nebude stačiť.
Atény sa preto dohodli na reštrukturalizáciu dlhu a nových podmienkach čerpania.