Chávez oznámil, že vláda prevezme kontrolu nad sieťou hypermarketov Exito, ktorej väčšinový podiel kontroluje francúzska spoločnosť Casino Guichard Perrachon, len čo parlament schváli zákon umožňujúci vyvlastnenie podnikov "príliš" zvyšujúcich ceny. Menšinový podiel v sieti vlastní konglomerát kolumbijských spoločností Sindicato Antioqueno.
"Chcem, aby sa začalo voči nim konanie. Počkám si na nový zákon, ktorý umožní vyvlastnenie siete Exito, pretože takéto niečo nemožno tolerovať," vyhlásil Chávez v pravidelnom týždennom prejave v televízii a rozhlase.
Podľa právnika Maria Iseu by zákon, ktorý do parlamentu predložil prezident, mal byť schválený na budúci mesiac. "Stanovuje zákaz zvyšovania cien bez opodstatnenia," povedal Isea.
Chávez už niekoľkokrát varoval, že vláda zabaví podniky, ktoré zvýšia ceny v reakcii na prvú devalváciu národnej meny za ostatných päť rokov.
Bolívar bol od roku 2005 nadviazaný na americký dolár v kurze 2,15 bolívaru/dolár v rámci Chávezovho úsilia dostať ekonomiku pod kontrolu štátu. Prudký pokles cien ropy v minulom roku, ako aj zníženie vývozu v dôsledku nižšieho dopytu však výrazne obmedzili príjmy do štátnej pokladnice. Ekonomika Venezuely je pritom príliš závislá od vývozu ropy, ktorá sa na príjmoch štátneho rozpočtu podieľa asi 50 %.
Prezident 8. januára v televíznom prejave oznámil, že bolívar bude mať odteraz dva kurzy. Jeden takzvaný preferenčný na úrovni 2,6 bolívaru/dolár je určený na dovoz základných tovarov ako potraviny, lieky a stroje. Druhým je "petrodolárový kurz" na úrovni 4,3 bolívaru/dolár pre všetky ostatné produkty. Reálne to znamená zníženie hodnoty meny o 17 až 50 %.
Minulý týždeň vládni inšpektori s podporou venezuelskej armády dočasne zatvorili viac než 1000 obchodov v snahe zabrániť zvyšovaniu cien po devalvácii meny. Medzi nimi boli aj obchodné domy patriace spoločnosti Exito, ktoré inšpektori zatvorili na 24 hodín s tým, že ich zvýšenie cien bolo prehnané.
Informovala o tom agentúra AP.