Optimisticky pritom nevyzerá pohľad na ďalšie mesiace tohto roka. „Je predpoklad ďalšieho rastu dražieb, keďže počet ľudí, ktorí nie sú schopní splácať úvery, rastie,“ predpovedá konateľ spoločnosti Dupos dražobná Juraj Balog.
Rekordný rok
Podpis hypotéky, finančné problémy a následne banka na krku. Aj takto vyzerá cesta, keď sa ocitne nehnuteľnosť v dražbe. „Dražba je už len posledným nástrojom, ak dlžník nie je ochotný alebo schopný pristúpiť na ponúknutú formu usporiadania vzťahov,“ vysvetľuje prokuristka Dražobnej spoločnosti Lucia Vallová. Vlani u nás podľa údajov Notárskej komory SR skončilo v dražbe vyše 2 800 nehnuteľností, čo bolo historicky najvyššie číslo.
A o nič lepšie sa neukazuje ani tento rok. „Nárast dražieb oproti minulému roku odhadujeme približne o 20 percent,“ vypočítava projektová manažérka spoločnosti Fiducia reality Monika Baroková, ktorá prevádzkuje dražobný portál Drazim.sk. Za prvých päť mesiacov sa tak u nás uskutočnilo 1 352 dražieb, čo je najlepší rozbeh roka v histórii. Paradoxne, číslo hovorí o dražbách, s ktorými majiteľ nehnuteľnosti súhlasil. Podľa Kataríny Tkáčovej, konateľky spoločnosti Auktion, je však hlavným dôvodom dražby dlh majiteľa. Keďže ceny sú v dražbe takmer vždy nižšie ako na trhu.
„Vyhráva“ juh Slovenska
Konanie dražieb kopíruje ekonomické ukazovatele. „Najviac nehnuteľností sa draží na južnom Slovensku. Najmä v okresoch Komárno a Dunajská Streda,“ hovorí Martin Hatara zo spoločnosti Dražba. Táto časť krajiny takto dopláca na vysoké čísla nezamestnanosti aj malý záujem investorov. Kamil Kubovich zo spoločnosti General Factoring si dominanciu juhu v štatistikách vysvetľuje aj tým, že v južných regiónoch je väčšie percento domácností, ktoré volili pri kúpe bytu či domu hypotéku a nevládzu ju splácať. A nejde len o ojedinelý jav. „V niektorých obciach máme v rovnakom čase aj viacero nehnuteľností,“ konštatuje Vallová.
Aj o polovicu lacnejšie
Kým majitelia nehnuteľností sú pre svoje dlhy nútení predávať aj pod cenu, záujemcovia môžu prísť k novému bytu či domu výhodnejšie. „Oproti bežnému realitnému trhu sú ceny nehnuteľností v dražbe rádovo o 10 až 25 percent nižšie,“ hovorí Balog a dodáva, že v niektorých prípadoch sa môžu cenové rozdiely vyšplhať až do výšky 50 percent.
Do dražby sa pritom môže zapojiť každý. Stačí len vložiť zábezpeku a dostaviť sa na vopred určené miesto, ktoré je verejne zverejnené. Vyberať je z čoho. „Ponuka je pestrá. Od bytov a domov všetkých kategórií, cez podnikateľské objekty a pozemky, až po niekoľkomiliónové developerské projekty,“ vymenúva Michal Sedlačko, konateľ spoločnosti Dražobník.
