Francúzsko má nového prezidenta. Tentoraz socialistu, ktorý si myslí, že prehnané škrtanie a uťahovanie opaskov nie je potrebné, a ktorý ponúka svojmu ľudu povesť milého, vtipného, empatického a predovšetkým "normálneho" vládcu.
Reálne sa o prípadnom víťazstve Françoisa Hollanda začalo hovoriť až ruka v ruke s obvinením do tej doby veľmi obľúbeného Dominiqua Strauss-Kahna zo sexuálneho obťažovania. Preferencie DSK razom klesli, naopak "Pán Kompromis" si razom pripisoval jeden bod za druhým.
Médiá o ňom hovoria ako o mužovi, ktorý nikdy nestráca úsmev. Počas predvolebnej kampane však ukázal, že nie je len ďalšou postavičkou, ktorá naráža na tvrdé údery odhodlaného Nicolasa Sarkozyho.
Nielen, že si stále stojí za tvrdeniami, že škrty nie sú tak nevyhnutné, ako vysvetľoval jeho predchodca, preukázal ale aj svoju ľavicovú orientáciu a rozhodol sa presadiť vytvorenie pracovných miest pre 60 tisíc učiteľov a 75-percentnú daň pre veľké podniky a ľudí, ktorí zarábajú viac ako jeden milión eur ročne.
"Nemám rád bohatých," vyhlásil v jednom z predchádzajúcich rozhovorov Hollande. Aj preto sa rozhodol vzdať sa tretiny svojho prezidentského platu, ak bude zvolený. A právnej imunity určenej pre najvyššieho francúzskeho predstaviteľa k tomu.
V debatách preukázal ale aj veľkú znalosť nemeckej ekonomiky, čo sa mu bude hodiť najmä pri rokovaní o fiškálnom pakte s Nemcami, čo však kancelárka Angela Merkelová zatiaľ stále odmieta s tým, že je to uzavretá kapitola.
Zažité zvyky v Elyzejskom paláci mení aj svojím partnerským vzťahom. Nie je totiž ženatý a ako sa zdá, ani to nemieni meniť. Po tridsiatich rokoch sa rozpadol jeho vzťah so socialistkou a matkou jeho štyroch detí Ségolène Royalovou, kvôli prezradenému romániku s novinárkou Valérie Trierweilerovou.
Tá sa pred šiestimi rokmi (pred rokom a pol oficiálne) stala jeho novou priateľkou. Vo svojej kariére politickej reportérky magazínu Paris Match ale mieni pokračovať a odmieta tak úlohu "klasickej" prvej dámy, ktorá nemá trvalé zamestnanie.
Bola to práve ona, kto stál za Hollandovou premenou. Budúci kandidát na prezidenta pred tromi rokmi schudol o takmer štrnásť kilogramov, zbavil sa staromódnych okuliarov, ktoré nahradili dizajnové sklá, zmenil šatník a začal pracovať na svojej chôdzi, rétorike i gestikuláciu, aby sa podobal svojmu veľkému vzoru Françoisovi Mitterrandovi.
François Hollande sa narodil v rodine lekára v meste Rouen 12. augusta 1954. Rovnako ako takmer celá politická elita, aj on študoval na prestížnej École Nationale d'Administration (ENA), kde sa stretol s mladou politickou aktivistkou Royalovou.
K Parti socialisti (PS) sa pridal v roku 1979, keď sa zapojil do Mitterrandovho tímu ako jeden zo začínajúcich poradcov. Poslancom francúzskeho Národného zhromaždenia bol v rokoch 1988 až 1993 a 1997 až 1999. V roku 1997 bol zvolený za predsedu PS.
Po nedeľňajšom víťazstve sa stane siedmym prezidentom Piatej Francúzskej republiky. Do úradu bude na nasledujúcich päť rokov oficiálne uvedený 15. mája 2012.