StoryEditor

Euro vítali aj odmietali. Teraz o ňom rozhoduje Grécko

20.02.2012, 12:45
Jednotná európska mena bolo spoločným snom politikov mnohých krajín.

Nová éra Európy po desiatkach rokov rokovaní a dlhotrvajúcich príprav začala pred trinástimi rokmi. Za sprievodu ohňostrojov ako prvý oficiálne prijalo euro Fínsko, po ňom nasledovalo ďalších desať členov Európskej únie. V roku 2001 do eurozóny vstúpilo aj Grécko. Európski lídri sa teraz znovu zišli do Bruselu, aby rokovali o možnostiach, pred ktorými Grécko stojí, a odsúhlasili miliardovú pomoc pre zadlženú ekonomiku.

Stále častejšie je však počuť názor, že by bolo jednoduchšie, keby Grécko jednoducho vyhlásilo bankrot. A Nemecko vraj už vypracovalo plán gréckeho opustenia eurozóny, ktorý by sa "hodil" vo chvíli, kedy by došlo k nedodržaniu záväzkov.

Nová mena

Spoločná mena Európy vstúpila do platnosti 1. januára 1999. Prijalo ju jedenásť členov únie, ktorí museli splniť podmienky týkajúce sa rozpočtového deficitu, inflácie alebo úrokových sadzieb.

Kurz eura k 1.1.1999:

Francúzsky frank - 6,55957
Nemecká marka - 1,95583
Talianska líra - 1936,27
Belgický frank (používaný aj v Luxembursku) - 40,3399
Španielska peseta - 166,386
Írska libra - 0,787564
Holandský gulden - 2,20371
Rakúsky šiling - 13,7603
Portugalské escudo - 200,482
Fínska marka - 5,94573

Európania vítali euro a Nový rok zároveň mohutnými ohňostrojmi. V sídle novozaloženej Európskej centrálnej banky vo Frankfurte všetci s napätím sledovali hodiny, ktoré odpočítavali sekundy do oficiálneho prijatia novej meny. A bankové inštitúcie sa chystali na prílev "starých" mien, ktoré sa u nich v nasledujúcich rokoch začali hromadiť.

Euro bude v prvých mesiacoch používané predovšetkým na trhoch, pri finančných transakciách medzi bankami a pri bezhotovostnej platbe šeky či kreditnými kartami, informovala vtedy stanica BBC s tým, že bankovky a mince sa dostanú do obehu najskôr v roku 2002. Spoločnú menu odmietli Švédsko, Dánsko a Veľká Británia, čo tak zostalo dodnes. Briti si libru bránia a v Dánsku a Švédsku stále platia miestne koruny.

Prípravy na otvorenie ázijskej burzy

Finanční experti z celého sveta medzitým pripravovali na prechod na euro svoje akcie a štátne dlhopisy. Mali len tri dni do chvíle, než sa v pondelok ráno otvorila ázijská burza. Väčšina odborníkov však predpovedala euru silnú budúcnosť. Prezident Európskej komisie Jacques Santer označil príchod eura za historický okamih, ktorý prinesie Európe stabilitu a rast. O dva roky neskôr sa k eurozóne pripojilo Grécko, nasledovali Malta a Cyprus v roku 2008 a Slovensko rok nasledujúci.

Príchod ekonomickej krízy zasiahol ako prvý Island, na jeseň roku 2008 skrachovali naraz tri tunajšie banky. Najväčší vplyv však čakal na Španielsko, Taliansko, a predovšetkým Grécko, ktoré sa za posledné roky stalo synonymom pre krachujúci štát. Série dlhých rokovaní striedal nátlak európskych lídrov, ktorý vyústil v schválenie mnohomiliónových záchranných balíčkov aj rozsiahle škrty sprevádzané početnými generálnymi štrajkami, či pád vlády.

Pred týždňom kabinet Lukasa Papadimosa schválil ďalšie úspory, po niekoľkodňovom odklade. O ich konkrétnej podobe však bude ešte rokovať. A zasadnutie čaká aj na ministrov hospodárstva a financií členských krajín. Za grécke "Áno" by mali oznámiť, že Atény môžu začať zo schváleného 130-miliardového úveru konečne čerpať.

ihned.cz

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/financie-a-burzy, menuAlias = financie-a-burzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
05. november 2024 15:54