Kľúčové americké akciové indexy sú od začiatku tohto mesiaca takmer bez zmeny a tie európske sú dokonca mierne v pluse. Investori tak úspešne strávili veľa negatívnych makrodát či dokonca výrazné zvýšenie šancí na to, že Španielsko sa stane už štvrtou európskou krajinou, ktorá bude potrebovať plnohodnotnú finančnú pomoc. Výsledková sezóna síce zatiaľ vyzerá opäť slušne, ale za relatívne solídnou výkonnosťou trhov v posledných týždňoch jednoznačne stojí špekulácia o tom, že centrálne banky ponáhľajú na pomoc zjavne spomaľujúce globálnej ekonomike.
Ešte pred pár dňami obracali investori svoje nádeje predovšetkým smerom k Fedu, ale po dnešných komentároch šéfa ECB sa výrazne zvýšili šance na určitý druh akcie aj v Európe. Mario Draghi dnes v Londýne uviedol: "ECB je pre záchranu eura pripravená urobiť čokoľvek, čo bude potrebné". Analytici Citigroup sa z prejavu Draghiho sústredili na varovanie, že ECB sa musí potýkať s finančnou fragmentáciou a tieto problémy riešiť, čo bol hlavný argument pre spustenie programu, v rámci ktorého ECB v máji 2010 a auguste 2011 nakupovala vládne dlhopisy ohrozených krajín na sekundárnom trhu.
S tým, ako sa v auguste blíži piate výročie začiatku finančnej krízy, centrálni bankári z Fedu, ECB a britskej BoE sa počas budúceho týždňa stretnú na rokovaní o ďalších menových nástrojoch, ktoré by mohli použiť pre podporu globálneho rastu, ktorý v posledných mesiacoch spomaľuje napriek úrokovým sadzbám blízko nuly a biliónom dolárov likvidity dodaným na trhy. Nathan Sheets, šéf pre medzinárodnú ekonomiku v Citigroup, to komentoval slovami: "Centrálne banky neustále zvažujú ďalšie varianty, ako podporiť svoje ekonomiky, a dostať úvery do rohov ekonomiky, ktoré ich potrebujú, ale nových úverov sa im nedostáva."
Jeden z nástrojov, ktorý okrem iného zvažujú, je aj záporné úročenie úložek komerčných bánk u centrálnej banky. John Stopford, šéf pre obchodovanie s dlhopismi v Investec Asset Management, sa domnieva, že centrálne banky sa budú naďalej snažiť nejakým spôsobom uvoľňovať menovú politiku, a tak odporúča svojim klientom nákup tradičných bezrizikových inštrumentov, ako sú americké dlhopisy.
Budúci týždeň k svojmu pravidelnému rokovaní zasadne Fed, ale je dosť možné, že si ponechá otvorené dvierka a skôr zopakuje slová o pripravenosti Fedu konať v prípade potreby, keď Bernanke si zrejme ponechá dôležité rozhodnutie až na septembrové zasadnutie, keď už budú zverejnené júlové aj augustové dáta z trhu práce. To hlavné, na čo trhy špekulujú, je obnovenie programu nákupu aktív tzv QE3. B. Bernanke si ale dobre uvedomuje, že takéto opatrenia skrývajú vysoké náklady, a na júnovej konferencii povedal: "Nemyslím si, že by tieto programy mali byť spúšťané ľahkovážne. Musí existovať presvedčenie, že sú potrebné. "
Ďalším nástrojom, ku ktorému by Fed mohol siahnuť, je projekcia rekordne nízkych sadzieb do roku 2015, keď v súčasnosti je v platnosti vyhlásenie o udržaní sadzieb do konca roka 2014. Akékoľvek znižovanie sadzieb má však len obmedzený vplyv na súkromnú sféru. Zatiaľ čo pri nákupe štátnych dlhopisov dokáže Fed celkom výrazne ovplyvniť ich výnos smerom dole, premietnutie tohto poklesu do korporátnej sféry je oveľa ťažšie. To dokazuje aj to, že rozdiel medzi výnosmi štátnych a korporátnych dlhopisov sa od začiatku recesie takmer zdvojnásobil.
(Zdroj: CNBC, Bloomberg, Citigroup)
Pavol Mokošanalytik Patria Direct Obchodovanie: www.patria-direct.sk |