StoryEditor

Papandreu: Táto kríza nie je géckou krízou

23.10.2011, 12:42
Autor:
TASRTASR

Paralelne s prebiehajúcimi rokovaniami dnešného summitu Európskej únie (EÚ) a eurozóny sa uskutoční aj stretnutie politikov s predstaviteľmi európskych bánk, uviedla tlačová agentúra DPA. Hlavnou témou ich rokovaní bude rekapitalizácia európskeho finančného sektora.

Ministri financií EÚ (Ecofin) už na svojom sobotňajšom (22. 10.) stretnutí v Bruseli pripravili podklady pre dohodu o rekapitalizácii európskych bánk. Tá by podľa očakávaní mala byť uzavretá počas dnešného summitu.

Rekapitalizácia bánk sa dáva do priamej súvislosti s krachujúcim Gréckom, pretože ak príde k naznačovanej reštrukturalizácii dlhu Grécka, mnohé európske banky zaznamenajú vysoké straty z gréckych dlhopisov, ktoré doteraz nakúpili.

Grécky premiér Jorgos Papandreu pred začatím dnešného summitu odmietol priznať, že jeho krajina je jediným vinníkom súčasnej hlbokej finančnej a dlhovej krízy v Európe. Tvrdí, že terajšie kríza nie je gréckou krízou.

"Grécko opäť a opäť dokázalo, že prijímame všetky potrebné opatrenia, aby bol náš ekonomický systém udržateľný a naša ekonomika spravodlivejšia," vyhlásil Papandreu na summite v Bruseli a dodal, že Gréci sú hrdý národ a zaslúžia si rešpekt Európy za rozhodnutia, ktoré prijímajú.

Od 21. júla, keď sa konal posledný summit eurozóny, až dodnes nastal výrazný posun v otázke odpisov pohľadávok európskych bánk voči Grécku. Podľa dohody z júla mali banky odpísať len 21 % svojich pohľadávok, ale po piatkovom rokovaní ministrov financií eurozóny sa dohodlo, že účasť súkromného finančného sektora bude výrazne vyššia, ako sa predpokladalo. Podľa diplomatických zdrojov z EÚ sa nová výška odpisov pohľadávok voči Grécku pohybuje v rozmedzí od 50 do 60 %.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/financie-a-burzy, menuAlias = financie-a-burzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
31. máj 2023 03:22