StoryEditor

Ropa môže padnúť až na 30 dolárov

18.06.2012, 00:05
Credit Suisse prezradila svoj najhorší scenár v prípade zhoršenia dlhovej krízy.

Tridsať dolárov za barel ako nepredstaviteľná možnosť? S takouto možnosťou však počíta "najpesimistickejší" scenár podľa Credit Suisse. Mohlo by k nemu dôjsť, keď sa európska dlhová kríza prejaví naplno. Prakticky by išlo o zopakovanie komoditného a cenového vývoja po bankrote Lehman Brothers. Vtedy však mohli situáciu zachraňovať, či skôr odďaľovať vlády, ktoré mohli na seba preberať zlé dlhy súkromného sektora.

Autori správy Jan Stuart a Stefan Revielle si ďalej všímajú, že „globálne nerovnováhy sú horšie a väčšina politického a skutočného kapitálu bola premárnená.“ Treba tiež pripomenúť, že niektorí ďalší analytici, ako napríklad Michael Maloney, očakávajú ešte „pesimistickejší“ prepad ceny ropy, len na úroveň okolo 20 dolárov za barel, ako dôsledok dlhovej deflácie. Ide však o cenu, ktorá sa najviac blíži dlhodobému priemeru od počiatku využívania tohto najkvalitnejšieho energetického zdroja, ktorý máme k dispozícii.

Netreba asi veľmi pripomínať, že takýto prepad by dramaticky obmedzil investície do ťažby ropy v budúcnosti, keďže investičné náklady väčšiny súčasných hlbokomorských a nedostupných ložísk sa pohybujú v rozsahu približne 60-80 dolárov, pričom nižšie ťažobné náklady (okolo 40-50 dolárov) sa vzťahujú iba na krajiny OPEC-u. V prípade alternatívnych zdrojov ropy, ako sú napríklad ropné piesky v kanadskej Alberte, je to až 70-90 dolárov za barel.

Krajiny OPEC-u už teraz vyjadrujú obavy z doterajšieho poklesu ceny ropy. Cena ropy Brent od začiatku mája klesla o 17%. Na nedávnej konferencii vo Viedni sa al-Luaibi vyjadril, že je „prijateľná“ je cena v rozmedzí 100-120 dolárov za barel. Je zrejmé, prečo sa krajiny vyvážajúce ropu obávajú z poklesu ceny a OPEC už ohlasuje, že pravdepodobne zníži ťažbu ropy, keďže na trhu jej je „nadbytok“. Podobne OPEC, najmä Saudská Arábia zareagovala pri poklese ceny ropy zo 147 na 35 dolárov za barel a znížila ťažbu ropy o približne 1,5 milióna barelov denne.

Zaujímavá je tiež skutočnosť, že prestavitelia OPEC-u „prijateľnú“ cenu ropy neustále zvyšujú, ešte donedávna im stačila cena ropy nižšia ako 100 dolárov. Čo je dobré pre OPEC, nemusí byť a nie je dobré pre spotrebiteľské krajiny. Pozitívne na dramatickom poklese ceny ropy je asi iba to, že klesnú emisie skleníkových plynov.

Vývoj ceny ropy Brent

 

Hlavný zdroj: The Telegraph

Alexander Ač

Centrum výskumu globálnej zmeny AV ČR v Brne


menuLevel = 2, menuRoute = finweb/financie-a-burzy, menuAlias = financie-a-burzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
24. november 2024 03:46