Británia a Holandsko žiadajú od Islandu vrátiť do šiestich rokov asi 4 miliardy eur, ktoré vyplatili svojim občanom ako odškodné za stratu vkladov po zrútení islandskej internetovej banky Icesave v roku 2008. Islandský prezident Ólafur Ragnar Grimsson však parlamentom schválený zákon o vyplatení kompenzácií vetoval.
Jeho veto znamená, že o ďalšom osude zákona budú rozhodovať Islanďania v referende, ktoré by sa malo konať najneskôr 6. marca. Londýn a Amsterdam však nemajú istotu, že sa k peniazom dostanú, pretože prezident vetoval zákon práve na naliehanie ľudí. Až štvrtina voličov sa podpísala pod petíciu proti vyplateniu peňazí.
Podľa Magnussona je vláda momentálne "veľmi ďaleko od riešenia, ktoré by viedlo k novej dohode o vyplatení peňazí a umožnila parlamentu plánované referendum zrušiť".
"Islandská vláda sa snaží, aby zabránila odkladu (úverového programu MMF), no myslím si, že situácia je pre nás v tejto chvíli nevýhodná," povedal Magnusson v rozhovore pre agentúru Reuters s tým, že sa objavili signály, ktoré tento nepriaznivý vývoj predurčujú.
Ak by sa tak stalo, ohrozilo by to podľa neho investície potrebné na podporu islandskej ekonomiky. To by zároveň znamenalo, že vláda by musela prijať nové úsporné programy.