Ťažko si možno v súčasnosti vziať za ekonomický vzor horší príklad, ako je Európska únia. Mnoho indícií ale naznačuje, že práve prebujnený sociálny štát zviazaný reguláciami, štátnymi zásahmi a deformovaný dotáciami, typický práve pre starý kontinent, je "idolom" súčasného amerického prezidenta.
Hoci sa Európa topí v problémoch a už štvrtý rok z nich márne hľadá cestu, napĺňanie predvolebných sľubov demokrata Baracka Obamu ako by v mnohých bodoch vypadlo z oka programu Strany európskych socialistov (PES).
Spojené štáty sú stále veľmi vzdialené európskej miere štátnych zásahov. Zatiaľ čo v Európe vlády v priemere prerozdelia približne polovicu hodnôt, ktoré sa za rok v únii vyprodukujú, v Spojených štátoch dosahujú štátne výdavky "len" zhruba 40 percent HDP.
Avšak ešte v roku 2000 predstavovali tretinu hrubého domáceho produktu. Zatiaľ čo v Európe každoročne vznikajú stovky nových pravidiel zväzujúcich biznis, americká obchodná komora sa sťažuje, že za posledných 10 rokov pribudlo asi 80 regulačných zákonov.
Aj tak je z pohľadu na vývojové trendy zrejmé, že kedysi rýdzo slobodná ekonomika sa pomaly, ale isto približuje európskemu modelu. Nárast záväzkov štátu, ktoré sa vymykajú kontrole a bobtnajú od roku 2009 každoročne o viac ako bilión dolárov, má viac príčin. Ktoré to sú?
1. Zvyšovanie úlohy vlády a štátu
Úloha vlády v USA rýchlo rastie: od roku 2000 sa celkové vládne výdavky zvýšili z 33 na 40% HDP. V ďalšom zvyšovaní prerozdeľovania nateraz Barackovi Obamovi bráni republikánska väčšina v Snemovni reprezentantov.
2. Rozširovanie sociálneho štátu
Americké vlády vydávajú každý rok viac na sociálnu oblasť. V Spojených štátoch teraz činia sociálne výdavky 20% HDP, čo je o päť percentuálnych bodov viac ako na začiatku tisícročia. Prezident Obama by si prial ešte veľkorysejší sociálny štát.
3. Rastúca regulácia biznisu
Americká obchodná komora vypočítala, že priemerné náklady malých firiem na jedného zamestnanca spôsobené reguláciou prekračujú 10 tisíc USD ročne. Len za posledné desaťročie sa počet najvýznamnejších vládnych regulácií zvýšil zo 136 na 224.
4. Štátna pomoc biznisu
Typickým príkladom vládneho zásahu do slobodného trhu bolo takzvané šrotovné, teda príspevok zo štátneho rozpočtu na kúpu nového auta výmenou za staré, inšpirovaný príkladmi Nemecka alebo Francúzska. Celkovo na šrotovné USA vydali 1,9 mld USD.
5. Podpora zelenej energie
Spojené štáty sa nepoučili z dopadov, ktoré mala nedomyslená podpora zelenej energie v Európe, či už vo forme dotovania "zelenej" energie, alebo tlaku na znižovanie emisií. USA poskytujú daňové úľavy pre výrobcov elektriny z obnoviteľných zdrojov - ročne približne 15 mld USD.