Britský minister financií George Osborne odmietol dnes informácie médií, že Škótsko by si predsa len mohlo aj v prípade vyhlásenia nezávislosti udržať britskú libru. Informovala o tom agentúra Reuters.
Prieskumy verejnej mienky ukázali, že otázka budúcej meny v prípade nezávislosti Škótska patrí k najcitlivejším. Mnohí sa obávajú, ako by na ekonomiku zapôsobila nová mena, ak by 18. septembra tohto roka v referende odhlasovali pre Škótsko samostatnosť. Stúpenci nezávislosti trvajú na tom, že Škótsko má nárok na ponechanie si britskej libry aj v prípade samostatnosti, čo však tri hlavné politické strany v Británii odmietajú.
Dnes však denník Guardian priniesol nečakanú informáciu, že podľa jedného z nemenovaných ministrov britskej vlády sa v prípade rozhodnutia o nezávislosti medzi Škótskom a zvyškom Británie môžu na menovej únii dohodnúť s cieľom zabezpečiť ekonomickú stabilitu na obidvoch stranách hranice. Ako dodal, po hlasovaní v prospech nezávislosti sa začnú rokovania a každá zo strán bude chcieť niečo presadiť. Británia by rada udržala jadrové zbrane na škótskej základni Faslane, za čo zasa môžu Briti ponúknuť Škótom menovú úniu. Škótsky premiér Alex Salmond totiž niekoľkokrát vyhlásil, že v prípade nezávislosti budú Škóti žiadať presunutie jadrových zbraní zo základne Faslane na zvyšné územie Británie.
V súvislosti s informáciami v denníku Osborne vyhlásil, že udržanie libry Škótskom potom, ako by sa osamostatnilo, je mimo diskusií. "Odchod z Británie znamená odchod aj od britskej libry," povedal dnes britský minister financií. Ako dodal, Británia nebude riskovať, že jej daňoví poplatníci by niekedy v budúcnosti museli zachraňovať cudziu krajinu a cudzie banky. "Parlament takéto niečo neschváli a ľudia to nebudú akceptovať," dodal Osborne.